Sefaköylüler, ArmoniPark ile tanışacaklar

Sefaköylüler, ArmoniPark ile tanışacaklar

İstanbul'da İkitelli, Sefaköy, Halkalı bölgesinde 30 bini bulan yeni konut projeleri bölgede outlet yatırımlarını canlandırdı. Bunlardan 50 milyon Euro yatırımla Sefaköy'ün merkezinde Özsaya İnşaat tarafından inşa edilmekte olan ArmoniPark Outlet Center,
İstanbul'un Sefaköy, Halkalı ve İkitelli bölgesi özellikle outlet tarzı alışveriş merkezi yatırımcılarının ilgi gösterdiği bir bölge haline geldi.


Sefaköy, Halkalı ve İkitelli bölgesinin alışveriş merkezi yatırımcıları tarafından tercih edilmesinde bölgede devam eden toplu konut yatırımlarının etkisi büyük. Sadece Halkalı'da toplu konut sayısının şu an itibariyle 30 bini aştığı ifade ediliyor.


Bölgede şu anda Torunlar Gıda, Edip İplik'in eski arazisi üzerinde yükselen 212 İstanbul ve Boyner-Ülker Grubu'nun Grubu'nun yürüttüğü alışveriş merkezi yatırımları devam ediyor. Yine İkitelli'de bu ay içerisinde Sempaş İnşaat'ın Deposite adında bir outlet alışveriş merkezi devreye girdi.


Bölgenin bu potansiyelini gören Özsaya İnşaat, Sefaköy'ün merkezinde ArmoniPark adında yeni bir outlet center yatırımı gerçekleştiriyor.


Arsa alımı dahil 50 milyon Euro'luk bir yatırım değerine sahip ArmoniPark Outlet Center kapılarını önümüzdeki mart ayında açacak.


Potansiyeli olan bölge


Özsaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Sefaköy, Küçükçekmece ve İkitelli bölgesinin alışveriş merkezi yatırımcıları tarafından tercih edilmesinin nedenini bölgede devam eden toplu konut yatırımlarına bağlıyor. Sadece Halkalı'da toplu konut sayısının şu an itibariyle 30 bine ulaştığını belirten Çetinsaya, "Devam eden diğer toplu konut projeleri ile birlikte bu sayı 100 bine yaklaşıyor. Bu da ortalama 400 binlik bir nüfusa denk geliyor. Bu potansiyel de yatırımcıları harekete geçiriyor" diyor.


ArmoniPark Outlet Center'a çevre bölgelerden de büyük talep beklediklerini kaydeden Çetinsaya, bu konuda "Sefaköy'ün bağlı bulunduğu Küçükçekmece ilçesinin nüfusu 800 bin. Bu nüfus ile İstanbul'un en kalabalık üçüncü ilçesi durumunda. Alışveriş merkezine sadece yürüme mesafesinde olan 200 binlik bir nüfus var. Burada tüm bankaların şubesi var. Nüfusun dörtte üçü çalışıyor" şeklinde bilgi veriyor.


Dördüncü alışveriş merkezi


ArmoniPark Outlet Center, bugüne kadar otel, alışveriş merkezi ve konut yatırımları ile tanınan Özsaya İnşaat'ın değişik ortaklarla yaptığı dördüncü alışveriş merkezi olma özelliği de taşıyor. Bakırköy'de Carousel, Alkent 2000'de Westa Alışveriş Merkezi ile Kayseri'de Kayseri Park Alışveriş Merkezi'nin ortağı olduklarını belirten Çetinsaya, şunları söylüyor:


"30 yıldır inşaat sektörünün içerisinde yer alıyoruz. Sefaköy'deki arsamıza outlet yatırımı yapma nedenimizin altında bölge halkının talebi etkili oldu. Çünkü Sefaköy bölgesine bugüne kadar hiç alışveriş merkezi yapılmamış. Bölge halkı, yeme-içme, alışveriş ve sinema gibi ihtiyaçlarını en yakın yer olan Bakırköy'deki alışveriş merkezlerine giderek karşılıyor. Ama ArmoniPark Outlet'ten sonra buna gerek kalmayacak."


Aylık 500 bin ziyaretçi bekleniyor


ArmoniPark Outlet Center'ı aylık 500 bin kişinin ziyaret etmesini beklediklerini kaydeden Çetinsaya, burada yer alacak ünlü markaların outlet'lerinin bu sayıyı daha da artıracaklarını ifade ediyor. Şu anki planlarının günlük 17-20 bin ziyaretçi olduğunu da kaydeden Çetinsaya, ArmoniPark hakkında şu bilgileri veriyor:


"Burada yer alacak markaların yüzde 20'sinin yabancı markaların outlet'leri olacak. Merkezde kiralama çalışmalarına başladık. Kira oranları genel giderler dahil metrekare başına 35 Euro'dan başlıyor. Armoni Outlet Park, 95 mağazadan oluşacak. Ana kiracılarının Carrefoursa ve Teknosa olacağı merkezde ayrıca diğer merkezlerden farklı olarak kapalı bir çocuk oyun alanı bulunacak. Toplam 17 bin 974 metrekarelik bir arsa üzerinde gerçekleştirilecek olan merkezin toplam kapalı alanı ise 71 bin 170 metrekare. Merkezde ayrıca çok geniş bir atrium bulunacak"


Avrupa Konutları-TEM'de 500 konut satışa çıkıyor


Özsaya İnşaat'ın kardeş kuruluşu olan Artaş İnşaat,  TOKİ  iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. ve Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişimi ile birlikte İstanbul Gaziosmanpaşa'da 2 bin 800 konuttan oluşan Avrupa Konutları-TEM projesini gerçekleştiriyor.


Projede yer alan 2 bin 800 konutun 812 adedinin satıldığını ifade eden Süleyman Çetinsaya, konutlara 3 bin 800 başvurunun olduğunu söylüyor. Satılan bu konutların ortalama metrekare fiyatının bin 700 YTL olduğunu kaydeden Çetinsaya, önümüzdeki mart ayında 450-500 konutun daha satışa sunulacağını bu konutların ise ortalama 2 bin ile 2 bin 100 YTL metrekare fiyattan satışa sunulmasının planlandığını belirtiyor.


OKHAN ŞENTÜRK/EKONOMİST