Sevakin Adası ortaklığı bir turizm yatırımı!

Sevakin Adası ortaklığı bir turizm yatırımı! Sevakin Adası ortaklığı bir turizm yatırımı!

Sudan Turizm Bakanı Muhammed Ebu Zeyd Mustafa, Türkiye ve Sudan arasındaki Sevakin Adası konusundaki ortaklığın, "turizm yatırımlarını geliştirme" programından ibaret olduğunu açıkladı. 

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Sudan Turizm Bakanı Muhammed Ebu Zeyd Mustafa, köklü tarihe sahip bu bölgede bir turizm şehri kurmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in Sudan tarafından bu dosyayla ilgili kendisini görevlendirdiğini ifade eden Mustafa, ayrıca bu büyük yatırım projesinin önündeki olası engelleri ortadan kaldırmak amacıyla adanın bağlı olduğu Kızıldeniz vilayeti hükümetiyle beraber çalışması konusunda da kendisinin yetkilendirildiğini söyledi.

 

Köklü tarihe sahip bölgede bir turizm şehri kurmak için çalıştıklarını aktaran Mustafa, "Türkiye ve Sudan arasındaki Sevakin Adası konusundaki ortaklık turizm yatırımlarını geliştirme programından ibarettir." dedi. 

 

Sevakin Adasının yeniden imarı projesinin bir anda doğmadığını ifade eden Mustafa, "Yıllardır tarihi bir bölge olan Sevakin'de turizm kenti kurulması projesini pazarlıyorduk. Ülke için önemli bir ekonomik kaynağı olmasıyla ilgili birçok ülkeye ve özel yatırımcılarla istişarede bulunduk." dedi.

 

Ankara'nın daha önce Hartum'a "Sevakin" konulu bir proje sunduğuna dair söylentileri yalanlayan Mustafa, "Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın'la iletişim halinde olmama ve iki ülke arasında turizm iş birliğiyle ilgili projeler konusunda defalarca görüşmeme rağmen böyle bir konu gündeme gelmedi." ifadesini kullandı.