28 / 09 / 2022

"Şimdi almayın" diyen İslam Memiş, gram altın için tarih paylaştı!


Ekonomist İslam Memiş, dolardan uzak durulması gerektiğini söyledi ve gram altın için yatırımcılarla tarih paylaştı.ABD'de enflasyonun düşmesine yönelik hamleler yapılırken İslam Memiş'ten dikkat çeken bir çıkış geldi.

Yatırımcılara dolardan uzak durulması konusunda tavsiyede bulunan Memiş, altın fiyatları için de çarpıcı yorumlarda bulundu.

Kendisine ait YouTube hesabından "TL var ne yapmalı?" başlıklı video yayınlayan Memiş, şu ifadeleri kullandı:

"Bu hafta piyasalarda neleri takip ettik, alınacak pozisyonlar neler olmalı, önümüzdeki hafta bizi neler bekliyor, genel tabloyu yorumlayacağım. Pazartesi günü bu hafta ABD'de açıklanacak olan enflasyonun küresel piyasalarda önemli etkisi olacağını belirtmiştim. Doların uluslararası piyasalardaki değer, altın gümüş gibi madenlerde önemli etkiye sahip. ABD'de açıklanan veriden sonra ABD'deki istihdam verileri de, faiz kararı da doların değerinde etkiye neden olacaktır. Dolar, uluslararası piyasalarda rezerv para olarak adlandırıldığı için, doların anavatanındaki gelişmeleri mecburen izlemek zorundayız."

"Şimdi almayın" diyen İslam Memiş, gram altın için tarih paylaştı!

"ALTIN, GÜMÜŞ VE KRİPTO PARALARI YÜKSELTECEK GELİŞME..."

Çarşamba günü enflasyon verisi ABD'de açıklandı. Veri bir ay önceden yüzde 9.1 civarındaydı, 8.5 olarak açıklandı. Beklenti 8.7'ydi. Eğer gerçekse bu rakam. Hissedilen rakam buysa eyvallah ancak gerçek enflasyon rakamları açıklanan olmadığı için veriler de bana inandırıcı gelmiyor. Rakamlar üzerinden ekonomiler şekillendiği için ister istemez bunu bir oyun piyasası olarak düşünebilirsiniz. Fed, bunun için art arda faiz artırdı. Yüzde 8.5 gelmesi enflasyonun, küresel piyasalar için iyimser oldu. Dünyadaki ekonomileri rahatlattı, gerginliği biraz azalttı. Dolar endeksi 109'a kadar yükseldi, şu an tekrar 105.34 seviyesine kadar geriledi. Gerileme, bizim gibi dolara ihtiyacı olan piyasaları haliyle rahatlatmış oluyor. Ekim kasım gibi bu endeksin 100 seviyesinin altına sarkma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Fed bugüne kadar aslında istediğini piyasalardan hem psikolojik anlamda hem ekonomik olarak aldı. Doların gücünü gösterdi, ikincisi para birimleri değer kaybettiği için, altın, gümüş, euro ve sterline birer tokat attı, dünya pazarında değer kazandı. Faiz artırarak da aslında ekonomiye can simidi vermiş oldu. 2023 yılında bugünkü resesyonu kabul etmeyen ABD, tekrar art arda faiz indirimlerine başlayabilir diye tahmin ediyorum. Doların değer kayıpları yılın son çeyreğinde devam eder ancak dolar/TL kurundan bahsetmiyorum. O ayrı bir yerde. Dolar endeksinin gerilemesi altın, gümüş, kripto paraların yükselmesine neden olacak bir gelişmedir.

İslam Memiş, bu değerlendirmelerinin ardından dolar/TL kurundaki beklentilerine dair ve doların kendisine göre alınabileceği seviyeye ilişkin, öngörülerini sıraladı.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön