Sinop-Samsun Karayolu inşaatında bulunan tarihi köprü ne olacak?

Sinop-Samsun Karayolu inşaatında bulunan tarihi köprü ne olacak?Sinop- Samsun Karayolu yapım çalışmaları sırasında, geçen ocak ayında ortaya çıkan tarihi köprünün başka bir yere taşınmasına karar verilerek, numaralandırılan taşları tek tek söküldü...


Sinop- Samsun Karayolu yapım çalışmaları sırasında, geçen ocak ayında ortaya çıkan tarihi köprünün başka bir yere taşınmasına karar verilerek, numaralandırılan taşları tek tek söküldü. 


Taşların köprünün yeniden kurulacağı alanda dağınık şekilde bırakılması görenlerin tepkisine neden oldu. 

Sinop- Samsun karayolu inşaatı için Demirci Köyü Yeni Cuma Deresi mevkisinde yapılan kazı çalışmaları sırasında, geçen Ocak ayında tarihi bir köprü bulundu. 

Bunun üzerine yol inşaatına ara verildi. Karayolları 7'nci Bölge Müdürlüğünün röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerini inceleyen Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu geçen 24 Eylülde yaptığı toplantıda, tescilli tarihi taş köprünün bulunduğu yerden 10 kilometre uzakta Boyabat kavşağı mevkisine taşınıp teşhir edilmesine karar verdi. Yaklaşık bir ay önce tarihi köprünün taşları tek fek numaralandırılarak söküldü. Belirlenen yerdeki boş araziye taşlar götürüldü. Ancak gelişigüzel bir şekilde alana yayıldı. 


"HAVALARIN İYİLEŞMESİ BEKLENİYOR"

 Konuyla ilgili bilgi veren Karayolları 7'inci Bölge Müdürlüğü Sanat Yapıları Baş Mühendisi Emine Balaban, köprünün Osmanlı İmparatorluğunda 1 8391 861 yıllarında hüküm süren Padişah Abdülmecid döneminde yapıldığının tahmin edildiğini belirtti. Sökülen köprü taşlarının şantiyede muhafaza altında olduğunu kaydeden Balaban, "Şu anda hava şartları müsait olmadığı için Nisan ayında havaların biraz daha iyileşmesiyle yeni yerine tekrar monte edilecek. Taşların hepsi numaralandırılmış, kolona göre sıralandırılmış, sökülmüş bir şekilde şantiyede muhafaza ediliyor. 

Bir tanesinin bile kaybolması mümkün değil" dedi


Bizim Gazete