Sivas ve Ankara arasına YHT müjdesi!

Sivas ve Ankara arasına YHT müjdesi! Sivas ve Ankara arasına YHT müjdesi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu yıl Sivas'a kadar Ankara'yı yüksek hızlı trenle bağlayacaklarının müjdesini verdi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu yıl Sivas'a kadar Ankara'yı yüksek hızlı trenle bağlayacaklarını kaydetti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığına ziyarette bulunan Turhan, burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin önemli projelerinden biri olan Ankara-Sivas yüksek hızlı tren projesinin çalışmalarını yerinde görmek, denetlemek ve iş programıyla ilgili bilgi almak için Kırıkkale'ye geldiklerini anlattı.

Turhan, arkadaşlarıyla projenin bazı sorunlarını, geleceğini ve hedefini konuştuklarını açıkladı.

Yüksek hızlı tren konforunu anlatan Turhan, şunları söyledi:

"Yüksek hızlı tren konforu ile seyahatten, bugün ülkemizde Ankara, İstanbul ve Konya üçgeninde 40 milyona yakın nüfus yararlanıyor. İnşallah bu yıl içinde önümüzdeki yaz başında, eğer bir kaza bela olmazsa, Sivas'a kadar Ankara'yı hızlı trenle bağlayacağız. Bu, bu bölgede yaşayan, bu güzergahın etrafında yaşayan, Orta Anadolu Bölgesindeki sadece bu güzergahın geçtiği iller değil, onun etrafındaki komşu iller de inşallah bu hizmetten faydalanacak. İnşallah Kırıkkalemiz de Yozgatımız da Sivasımız da Kayserimiz de Tokatımız da Çorumumuz da Erzincanımız da hatta ötesi de bu hizmetten, bu yıl oraların da hizmete açacağımız yüksek hızlı tren konforuyla seyahat etme imkanına sahip olacak. Hayırlı uğurlu olsun."

Ülkenin büyüdüğünü ve geliştiğini vurgulayan Turhan, insanların da bu gelişimden nasiplerini aldıklarını, hayat standardının yükseldiğini ve özel araç sahipliliği oranın yükseltiğini kaydetti.

Yaptıkları bölünmüş yollarla vatandaşların, güvenli, konforlu, ekonomik ve huzurlu bir seyahat imkanına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Turhan, Kuzey Marmara oto yolunu yaptıklarını, önemli bir kısmını hizmete açtıklarını, bu yıl içinde etap etap bir kısmını nisan ayında, bir bölümünü haziran ayında, bir kısmını da yıl sonuna doğru olacak şekilde tamamını hizmete açacaklarını kaydetti.

- "Dünyada bir eksen kayması yaşanıyor"

Ülkenin bulunduğu konum itibarıyla dünyanın merkezinde olduğunu sözlerine ekleyen Turhan, Türkiye olarak bulundukları coğrafi konumun avantajlarını, ülkeye, insanlara fayda olarak getiri sağlaması amacıyla projeler ürettiklerini kaydetti.

Doğu, güneydoğu, batıdaki sınır kapılarının limanlara olan bağlantılarını giderek güçlendirdiklerini kaydeden Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle sanayi bölgelerimizin bulunduğu OSB'lerin bulunduğu alanlarda, sadece kara yolu değil artan üretim miktarının pazarlara daha ekonomik, hızlı, rekabetçi bir şekilde taşınması için lojistik merkezler ve demiryolu bağlantıları yaptırıyoruz. Dünyada bir eksen kayması yaşanıyor. Üretimde, ekonomide, gelir seviyesinde artık dünyanın zenginliği batıdan doğuya doğru kayıyor. Bu kaymanın etkisiyle bulunduğumuz coğrafya üzerindeki yolcu hareketleri, yük hareketleri giderek artıyor. Bundan sonra artan ivmeyle daha da gelişecek. Bunun için Orta Kuşak dediğimiz, Kars'tan Kapıkule'ye kadar hızlı demiryolu projelendirdik. İşte bugün projesini izlediğimiz, denetlediğimiz Ankara-Sivas hattı da bu projenin bir parçası. Şu anda Çin'den kalkan yük trenleri kesintisiz olarak ülkemiz üzerinden en kısa sürede, en ekonomik şekilde kullanıcıların tercih edeceği bir hizmet alarak Avrupa'ya kadar gidiyor. Şu anda haftada 3 sefer var, bunları sayısı giderek artacak. Talepler giderek artıyor. Biz de bu yük trafiğinden nasibimizi ülke olarak inşallah alacağız."

Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı'nı yaptıklarını hatırlatan Bakan Turhan, özellikle de yurt dışı uçuşlarda gidip artan bir uçak ve yolcu trafiği olduğunu ifade etti.

Bugün 350'ye yakın noktaya sadece Türk Hava Yolları'nın uçtuğunu kaydeden Turhan, İstanbul Havalimanı'nın dünyanın buluşma ve aktarma noktası olduğunu sözlerine ekledi.