Sokak lambalarından tasarruf!

Sokak lambalarından tasarruf! Sokak lambalarından tasarruf!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Sokak aydınlatmalarından elde edeceğimiz tasarruf 600 milyon liraya yakın. Şu anki lambaların ömrü 8 bin saat, takacağımız lambaların ömrü gelişen teknolojiyle beraber 100 bin saat" dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Enerji BirSen 5. Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. 

Büyük Anadolu Otel'de gerçekleşen toplantıda bir konuşma yapan Bakan Yıldız, "Türkiye'ye ilk elektrik 1902 yılında geldi. 100 yıl içerisinde 31 bin 500 megavat. 2002 yılına kadar 31 bin 500 megavatlık kurulu güç oluştu Türkiye'de. Son 12 yıldaki oluşan kurulu güç 37 bin megavat. Yani ilk 100 yıldan daha fazla performans gösterdik ve Avrupa'nın ikinci büyük şebekesine ulaştık. Geldiğimiz noktada 1 milyon 200 bin kilometre iletim ve dağıtım hattına sahip olduk. Türkiye zaman zaman doğuda üretip batıda tüketen, zaman zaman güneyde üretip kuzeyde tüketen bir ülke yapısına kavuştu" diye konuştu. 


2014 EN KURAK YILIMIZ OLDU 


Geçen yıl Japonya'da bütün mevsimlerin en yağışlı anını yaşadığını hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Aynı anda ABD'nin batısında en kurak mevsimi yaşadı. 

Türkiye'de 4 katı kadar yağış alan yerler vardı. 

Kuraklık çekilen yerler vardı ve 2014 yılı bizim aslında su kaynaklarımız açısından en kurak yılımız oldu. Eğer enerji kaynaklarını çeşitlendirmezseniz bu sefer sizin herhangi bir yağmurun, güneşin, jeotermal kaynakların, kömürün, ithal kömürün, doğalgazın her birinin diğerinin yerine ikame edilebileceğini, onun yerini alabileceğini mutlaka bilmemiz lazım. Yüzde 251er civarındaki su kaynaklarının Türkiye'ye enerji üretimine katkısı yüzde 20'lerin altına düştü 2014 yılında. 2 yıl öncede son 61 yılın en soğuk kışını yaşadık. Biz aynı zamanda 6'ıncı büyük enerji kaynağımızı, enerji verimliliği ve tasarrufunda büyük bir seferberlik başlattık.

 15 milyar TL, Türkiye'deki üretime yapılacak yatırımın kendisi kadar tasarruf edilebilecek bir alan var. Bu alanı mutlaka değerlendirmemiz lazım. Enerji verimliliği alanında büyük bir seferberlik başlatıldı. Sokak aydınlatmalarına her yıl 1,2 milyar lira civarında ücret ödüyoruz.

Park bahçelerle beraber bu rakamın 1,5 milyara çıkması bekleniyor. Sadece sokak aydınlatmalarından elde edeceğimiz tasarruf 600 milyon liraya yakın. Şu anki lambaların ömrü 8 bin saat, takacağımız lambaların ömrü gelişen teknolojiyle beraber 100 bin saat."


Bursa Kent