Somali Parlamento binası yeniden inşa edilecek!

Somali Parlamento binası yeniden inşa edilecek! Somali Parlamento binası yeniden inşa edilecek!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), iç savaş sebebiyle hasar gören Somali Parlamento binasını yeniden inşa edecek. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), iç savaş sebebiyle hasar gören Somali Parlamento binasını yeniden yapacak.

TİKA, parlamento binasının inşasından önce Somalili milletvekillerinin kullanımı için geçici bir parlamento binası inşaatına en kısa sürede başlayacak. 

Geçici parlamento binasının yapımına başlanmadan önce proje kapsamında yapılacak çalışmaları düzenlemek için bir protokol imzalandı.

Başkent Mogadişu'da gerçekleştirilen protokol imza törenine, Somali Parlamento Başkanı Muhammed Osman Cevari ile Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ve TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz katıldı.

İmza töreninde açıklamalar yapan Cevari, yeni binanın 7 kattan oluşacağını, oturum ve diğer meclis çalışmalarının, ilk aşamada inşa edilecek 2 katta yürütüleceğini belirtti.

Muhammed Osman Cevari, Türkiye'nin hükümet ve halk olarak Somali'de yaptığı hizmetlerden de  övgüyle söz etti.

Büyükelçi Bekar ise Somali Parlamentosu ana binasının inşaat projesinin, TİKA'nın bu sene içinde gerçekleştireceği temel projelerden olduğunu belirterek, Türkiye'nin Somali'ye gerekli desteği sunarak ona eski güç ve konumunu geri kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Galip Yılmaz da projenin en kısa zamanda tamamlanması için TİKA'nın elinden geleni yapacağını belirtti. Geçici parlamento binasının inşaatı tamamlandıktan sonra büyük parlamento binasının inşaatına başlanacak.