Süleyman Genç: İBB vapurlarında yap-işlet-devret yöntemi uygulamak isteriz!

Süleyman Genç: İBB vapurlarında yap-işlet-devret yöntemi uygulamak isteriz! Süleyman Genç: İBB vapurlarında yap-işlet-devret yöntemi uygulamak isteriz!

Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, İBB'nin, şehir hatları vapurlarını yap - işlet - devret modeliyle devretmek istediğini ileri sürdü. . İBB'nin ilk teklifi tersanecilere yaptığı öğrenildi.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Şehir Hatları Genel Müdürlüğü yetkililerinin geçen hafta Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'ne (GİSBİR) düzenlediği ziyarette önemli konular konuşuldu. Toplantıya katılan isimlerden Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, İBB’nin mevcut şehir hatları filosuna yeni ve modern gemiler eklemeyi planladığını, ayrıca bir tür yap-işlet-devret modeliyle bu gemilerin işletmesini devretmek istediğini ileri sürdü. İBB'nin ilk teklifi tersanecilere yaptığı ancak, “Gemileri yaparız, işletmeye karışmayız” şeklinde cevap aldığı öğrenildi. 


‘Hat gösterecek’


Toplantıya katılan bir başka isim olan Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı (GYİB) Başaran Bayrak, işletmenin İBB'ye külfet olduğunu belirterek, “İBB’nin planı şöyle, istedikleri gemileri yaptıracak. Gemiyi yapana bir hat gösterecek. Kendisi de buradan pay alacak” diye konuştu. Bayrak, gemi yapımında uzman olduklarını ancak işletmenin kendi işleri olmadığını da söyledi. Turyol Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can ise henüz kendilerine İBB'den bir teklif gelmediğini, uygun şartlar sunulursa bu hatları işletebileceklerini söyledi. 


Yurt