Süleymaniye'deki binalar mültecilere sığınak oldu!

Süleymaniye'deki binalar mültecilere sığınak oldu! Süleymaniye'deki binalar mültecilere sığınak oldu!

Tarihi Süleymaniye semtinde kentsel dönüşüm projesi sürecinde yıkılan birçok ev, Suriyeli mülteciler için yaşam alanı haline geldi. Savaş mağduru aileler hayatlarını burada sürdürüyor.İstanbul'un tarihi semtlerinden Süleymaniye'de kentsel yenileme projesi sürecinde yıkılan çok sayıda ev, iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli mültecilere sığınak oldu. 


Yıkık binaların arasında kendilerine yaşam alanı inşa eden Suriyeli aileler, burada hayatlarını sürdürüyor. Daha çok Suriyeli Kürtlerden oluşan savaş mağdurları, tarihi Süleymaniye Camisi'nin gölgesi altında, mahallenin yeni sakinleri olarak yer alıyor. 


On bir çocuğuyla yıkık bir binanın tek göz odasında yaşayan Mahmut, durumlarını "İstanbul güzel ancak vatanımız daha da güzeldi" sözleriyle dile getiriyor. Suriye İnsan Hakları Orgütü'nün 2014 yılı raporuna göre, toplam sayıları 6 milyona yaklaşan Suriyeli mültecilerin 1,9 milyonu Türkiyede yaşıyor. En fazla Suriyeli mültecinin bulunduğu ülke olan Türkiyede, sığınmacıların yaklaşık 300 bini kamplarda yaşarken, geri kalanı ise çeşitli şehirlerde hayatlarını sürdürüyor. 


Bizim Gazete