Tahsin Öztiryaki: Türk müteahhitleri Özbekistan'da çok sayıda proje yürütüyor!

Tahsin Öztiryaki: Türk müteahhitleri Özbekistan'da çok sayıda proje yürütüyor!

Demir ve demir dışı metaller sektörü, bu yılki ilk ticaret heyetini Özbekistan düzenlemeyi planlıyor. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki konuya ilişkin açıklamalarda bulundu...


Bu yılki ilk ticaret heyetinin, Demir ve demir dışı metaller sektörü tarafından Özbekistan düzenlenmesi planlanıyor. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki yaptığı açıklamada; "Yapacağımız çalışmalarla Özbekistan pazarındaki payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Demir ve demir dışı metaller sektörü, bu yılki ilk ticaret heyetini İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlığında Özbekistan'da düzenleyerek, sektörün ülke pazarından daha fazla pay almasını hedefliyor.

İDDMİB'den gelen açıklamada, alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak malzemeleri ve metal ambalaj olmak üzere dokuz alt sektörün çatı birliği konumunda bulunan Birlik, 20 üye firmanın katılımı ile 23-26 Şubat döneminde Özbekistan'a sektörel ticaret heyeti düzenliyor.

Özbekistan heyeti, 2019 yılını 8,27 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan demir ve demir dışı metaller sektörünün bu yılki ilk yurt dışı heyeti olacak ve İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlığındaki heyette yönetim kurulu üyeleri de yer alacak.

"Ticarette büyük bir potansiyel var"

İDDMİB Başkanı Öztiryaki yaptığı açıkşlamada, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yılda yüzde 15,3 artarak 2 milyar dolara ulaştığını hatırlatarak, iki ülke arasındaki ticarette büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin Özbekistan'a olan ihracatının 2019'da yüzde 9,6 artışla 1,04 milyar dolara yükseldiğini belirten Öztiryaki, sektör ihracatının da yüzde 10,4 artışla 45 milyon dolar olduğunu kaydetti. 

"Özbekistan cazip bir pazar"

Öztiryaki, Özbekistan'ın 2020'de hedef ülkeler arasında olduğunu dile getirerek, Türk yapı sektörüne karşı da ciddi bir ilgi ve talep olduğuna vurgu yaptı.

Türk müteahhitlerinin bu ülkede çok sayıda proje yürüttüğünü ve Türk yapı sektörü olarak iyi bir konumda olduklarına değinen Öztiryaki, şöyle konuştu:

"2018'de Özbekistan'ın sektör ihracatındaki payı yüzde 0,52 iken bu oran geçtiğimiz sene yüzde 0,62'ye yükseldi. Özbekistan pazarı gelişme potansiyeli çok yüksek ve cazip bir pazar. Aynı zamanda yabancı yatırımcılar için de önemli fırsatlar barındırıyor. Özbekistan'da yapacağımız temaslarda sektörümüzü daha iyi anlatma fırsatı bulacağız. Orada iş yapan Türk müteahhitler de bizim için oldukça önemli ve ihracatımızı geliştirmek için büyük bir fırsat. Yapacağımız çalışmalarla Özbekistan pazarındaki payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz."

"Sektörel ticaret heyetleriyle hareket etmek pazara giriş için avantaj"

Tahsin Öztiryaki, ülkede yapacakları temaslarda çok sayıda görüşme gerçekleştireceklerini paylaşarak, sektörel ticaret heyetleriyle hareket etmenin pazara giriş için firmalara önemli bir avantaj sağladığına dikkat çekti.

"Türk ürünlerinin algısının zaten yüksek olduğu Özbekistan'da bunu daha da yukarı çıkarmak için yerel satın alıcılardan resmi kurumlara kadar tüm taraflarla bir araya geleceğiz. Bu temaslar ülkede güçlü bir network oluşturmamızı da sağlayacak." ifadesini kullanan Öztiryaki, Özbekistan pazarından gelecek dönemler adına oldukça umutlu olduklarını dile getirdi.

Türkiye Müteahitler Birliği Binası’na LEED Platinum Sertifikası!