04 / 10 / 2023

Tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır?

Tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır?

Gayrimenkullerin alım satım işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda tapu harcı ödeniyor. Peki, tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır? Tapu harcı için hesaplama nasıl yapılır?Tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır?

Gayrimenkullerin alım satım işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda tapu harcı ödeniyor. Tapu harcı için ne kadar ödeme yapılacağı, satış bedeli üzerinden yapılan hesaplama ile tespit ediliyor.


Tapu harcı gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu harcı alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor. Böylece gerçekleşen satış için toplamda binde 40 oranında harç ödemesi yapılıyor.


Tapu harcı hesaplama örnekleri

Satış değeri 100 bin TL olan satışın tapu harcı 2 bin TL

Satış değeri 200 bin TL olan satışın tapu harcı 4 bin TL

Satış değeri 300 bin TL olan satışın tapu harcı 6 bin TL

Satış değeri 400 bin TL olan satışın tapu harcı 8 bin TL

Satış değeri 500 bin TL olan satışın tapu harcı 10 bin TL


Tapu harcı, devir işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor.


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.Tapu harcı cezası ne zaman gelir?
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön