Tapu harcı indirimi 2017!

Tapu harcı indirimi 2017!

15 Mart 2017 tarihinde tapu harcı oranlarında indirim yapıldı. İndirimli oranlar 30 Eylül'e kadar geçerli olacak. İşte Tapu harcı indirimi oranı 2017 ve hesaplama örnekleri..


492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Tapu dairesinde ödenen harçlar bu hüküm gereğince tahsil ediliyor.


Alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödemek ile mükellef olduğu tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.


Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20’dir. 


Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanıyor ve ödeniyor.


Tapu harcı indirimi 2017

15 Mart 2017 tarihinde bu oranlarda indirim yapıldı. Ancak indirim tüm gayrimenkuller için değil, konut ve işyerleri için uygulanıyor. Arsa ve araziler için yine yukarıdaki oran uygulanıyor.


Tapu harcı indirim kararı ile 30 Eylül 2017 tarihine kadar konut ve işyerleri için tahsil edilecek oran binde 15 olarak karşımıza çıkıyor. 


Tapu harcı hesaplama örneği

Tapu harcı indirimli hali ile;

1- Gayrimenkul türü: Konut

Gayrimenkul bedeli: 200 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 15

Tapu harcı bedeli: 3 bin TL


Tapu harcı indirimsiz hali ile;

1- Gayrimenkul türü: Konut

Gayrimenkul bedeli: 200 bin TL

Tapu harcı oranı: Binde 20

Tapu harcı bedeli: 4 bin TLIşıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com