Tapu harcı ve KDV indirimi için son tarih 31 Ekim!

Tapu harcı ve KDV indirimi için son tarih 31 Ekim! Tapu harcı ve KDV indirimi için son tarih 31 Ekim!

Hükümet konutta hem alıcıyı hem de satıcıyı güldürecek düzenlemelere start verdi. Geçen yıl uygulanan KDV ve tapu harcı indirimi bu yılda geri geldi. Tapu harcı ve KDV indirimi için son tarih 31 Ekim... Hükümet, gayrimenkul sektörünü desteklemek ve canlı tutmak adına iki önemli düzenlemeye imza attı. Gayrimenkul satıcısının da alıcısının da yüzünü güldüren tapu ve KDV indirimi 5 Mayıs'ta başladı. 

İlk olarak konutlar için getirilen indirim kararına daha sonra işyerleri de dahil edili.  Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri "bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar" olarak yer aldı. Dolayısı ile İş merkezi binalarında da KDV düştü.

Böylece konut ve işyeri teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılmaya başlandı.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konutlar “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Açıklanan bu karar ile birlikte, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV bedeli, 40 bin TL’ye indirilmiş oldu.

Son gün 31 Ekim 
Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli sayılacak. Ayrıca bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri teslimlerinde de yine yüzde 8'lik KDV indirimi söz konusu olacak. 

Öznur YASLI/Emlakkulisi.com