07 / 10 / 2022

Tapu iptal davası nasıl açılır?

Tapu iptal davası nasıl açılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, babasının vefatından sonra köyde bulunan tarlalarının tapusunu kendi üzerine alan kardeş için tapu iptal davası açılıp açılamayacağı soruldu.Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, babasının vefatından sonra köyde bulunan tarlalarının tapusunu kendi üzerine alan kardeş için tapu iptal davası açılıp açılamayacağı soruldu.

Öncelikle bilinmesi gereken konulardan biri kadastro çalışması yapılmamış alanlarda parseller ve parsellerin maliklerinin kesin belli olmadığıdır.

Bu alanların mülkiyet kayıtları doğusunda koruluk, güneyinde dere, sağında solunda... alanlar gibi nitelendirmeler yapılıyor. Fakat kadastro çalışması esnasında  bu alanlar ölçülerek teknik birimlere bağlanır ve mahalleden alınan bilgiler ile oluşturulan parsellere belirli isimler konulur. Söz konusu çalışmalara itiraz edilebilir. Yapılan çalışmalar askıya alınır. Askı sırasında da itirazlar değerlendirilir. 

 Tapu iptal davası nasıl açılır?

Fakat okuyucunun durumunda askı sürecinde itiraz edilmediyse süresi geçmiş olur. Bu durumda hak kaybı yaşanmaz fakat 10 gibi süreli davalarla yapılan yanlışların düzeltilmesi için davalar açılır. Okuyucunun babası 1998 yılında vefat etmiş, bu 10 yıl bu tarihten itibaren hesap edilmeyecek. Kadastro babanın vefatından sonra yapılmış. Önemli olan nokta kadastronun üzerinden 10 yıl geçip geçmediği. Zira kadastronun üzerinden 10 yıl geçtiyse itiraz hakkı bulunmuyor. Fakat 10 yıl dolmadıysa itiraz için halen hak bulunuyor. Kısaca ilgilenilmesi gereken ilk konu kadastro tarihidir.

Kaçak binaların tapuları ne olur? 
Geri Dön