Tapuda düşük beyana son!

Tapuda düşük beyana son!Remax Gayrimenkul Danışmanı Başaran, "Vergi paketi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden emsal konut fiyatları temel alınacak ve konutların gerçek fiyatları belirlenecek" dedi...


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulan 45 maddelik vergi paketiyle konut alım-satımında da yeni dönem başlayacak. Bölge emsal değerinin altında işlem yapanlar kişilere cezai işlem uygulanacak. Yasal düzenlemeyle tapu harcı için vatandaşın değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen gerçek değer esas alınacak. Mevcut uygulamaya göre, kişinin beyanı ve rayiç bedel esas alınıyordu. Bu nedenle 500 bin TL'lik ev alan kişi 300 bin TL beyanda bulunarak daha az tapu harcı ödeniyordu. Normal şartlarda toplam (alıcı ve satıcı eşit) 15 bin TL'lik tapu harcı ödenmesi gerekirken aynı ev için düşük bedel nedeniyle ödenen tapu harcı 9 bin TL'de kalıyordu.

Tespitte ceza da var

Yasal düzenleme ile tapu harcı gerçek değerden yatacağı için düşük beyan sona erecek. Konut ve iş yeri satışlarında devletin yıllardır uğradığı vergi zararı sona erecek. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Vergi paketi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden emsal konut fiyatları temel alınacak ve konutların gerçek fiyatları belirlenecek. Böylece 500 bin liralık konut alan bu değer üzerinden vergisini yatırılacak. Verginin yarısını evi alan yarısını da evi satan kişi ödeyecek. Düşük beyan sonradan tespit edilirse aradaki farkın yanı sıra yüzde 25 oranında vergi ziyaı cezası alınacak" dedi. Evrim Kırmızıtaş Başaran, gayrimenkul alım ve satımlarında gerçek değer üzerinden beyanda bulunmanın önemine dikkat çekerek, "Evinizi nakit ya da banka kredisiyle aldıysanız tapuda gerçek alım-satım bedelini bildirin. Çünkü devlet eksik bildirimi çok kolay tespit edebiliyor" ifadelerini kullandı.