TAV 175 milyon dolarlık kira ödemesini yaptı!

TAV 175 milyon dolarlık kira ödemesini yaptı!

TAV Havalimanları, Atatürk Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı için DHMİ'ye taahhüt ettiği toplam 175 milyon dolar + KDV kira bedelini ödedi...


TAV Havalimanları, Atatürk Havalimanı ve  İzmir  Adnan Menderes Havalimanı için DHMİ'ye taahhüt ettiği toplam 175 milyon dolar + KDV kira bedelini ödedi. 

Gerçekleştirilen törenle her iki havalimanı için ayrı ayrı düzenlenen temsili çekler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfı Elvan'a, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener tarafından takdim edildi. Törende DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da yer aldı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Türkiye kamu-özel sektör işbirliğinde dünyanın önde gelen ülkelerinden. Sadece DHMİ'nin bu kapsamda 18 projesi hayata geçirildi. 8 milyar dolarlık pay devletin kasasına girecek. Bugün TAV'ın kira ödemesine yönelik olarak bir araya geldik. Sadece TAV örneğine bakalım. Havalimanı inşaatı ve işletmesinde dünyanın önde gelen firmalarından biri. Pek çok ülkede yaptığımız görüşmelerde 'Bu havalimanını Türkler inşaa etti, bu havalimanını Türkler işletiyor' diyorlar. Bundan hepimiz gurur duyuyoruz. Kamu-özel sektör işbirliğine çok önem veriyoruz ve devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 


DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise "TAV, bizim yap-işlet-devret ve kiralamayla işletme hakkı devri projeleri ile İstanbul'da başlayıp dünyaya açılan firmamız. Atatürk Havalimanı da sadece Türkiye'nin değil dünyanın gözbebeği. Bu alınan paralar yine Türk sivil havacılığına harcanıyor. Havacılıktan aldığımızı havacılığa veriyoruz" dedi. 


TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener de, "9 Ocak 2000'de Atatürk Havalimanını açtık ve 15 yıl oldu. Önce yap-işlet-devret, daha sonra da kiralama yöntemiyle işletmeyi üstlendik. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın ilk kirasını da bugün ödüyoruz. Bugün de sözümüzde durduğumuz ve taahhüdümüzü yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Atatürk Havalimanından çıktığımız yolculukta bugün TAV olarak 14 havalimanı işletiyoruz. TAV İnşaat şirketimiz, altı tane havalimanı yapıyor. 

Servis şirketlerimiz de 33 havalimanında faaliyet gösteriyor. Yani, TAV olarak dünyada 53 havalimanında varız. Bu da bir Türk firmasının geldiği yeri gösteriyor" diye konuştu. 


Dünya