20 / 08 / 2022

Tavuk Adası'nda çalışmalar tam gaz! 'Keyif Adası'na dönüşüyor!

Tavuk Adası'nda çalışmalar tam gaz! 'Keyif Adası'na dönüşüyor!

Cunda Adası'na 700 metre mesafede yer alan Tavuk Adası'nda inşaat çalışmaları 10 Nisan tarihinden itibaren devam ediyor. Peki son olarak ruhsatının iptali için yargıya taşınan Tavuk Adası ne zaman hizmete açılacak? İşte Tavuk Adası'na ilişkin merak edilen tüm soruların yanıtı...Cunda Adası'na 700 metre mesafede yer alan Tavuk Adası'nda inşaat çalışmaları 10 Nisan tarihinden itibaren devam ediyor. Ayvalık’a çok yakın, sahile birkaç km mesafede, 17 dönümlük bir ada olan Tavuk Adası'nın inşaat çalışmaları hakkında bilgi veren Eskidji A.Ş sahibi İş insanı Dikran Masis, 450 sene önceki Yunan Adası ve Agorası konseptinde, sanat ve antikanın bir araya geleceği bir ‘Keyif adası’ inşa ettiğini kaydetti.

Gazete Ayvalık'ın söyleşi gerçekleştirdiği Eskidji A.Ş sahibi İş insanı Dikran Masis, Tavuk Adası’nda inşaat çalışmalarının ayrıntılarını anlattı Nilgün Kaya'nın sorularını yanıtladı.

Gazete Ayvalık tarafından Masis'e şu sorular yönlendirildi "‘Ayvalık halkı merak ediyor. Tavuk Adası’nda nasıl bir proje düşünüyorsunuz? İçeriğini detaylıca anlatır mısınız? Sosyal medyada bir imaj dolaşıyor. O imaj üzerinden mi gidelim? Adada yapılan günü birlik turistik tesis mi, konsept proje mi? Hedef kitlesi nedir?’ Maliyeti nedir?, ‘Proje hangi kurum tarafından onaylandı? Hangi plan kararlarına dayalı olarak hazırlandı?’, ’Halkın tepkisinden haberdar mısınız? Bu konuda ne diyeceksiniz?’ ‘Tabiat parkında, doğal koruma alanı statüsündeki bir yerde inşaat yapmak, üstelik ağır iş makineleri ile sizi endişelendiriyor mu?’ ve ‘Ayvalık daha önce benzer süreçleri yaşadı. Suzan Sabancı Ay Işığı Manastırını satın alıp restore etti. Rahmi Koç, Cunda Taksiyarhis Kilisesini benzer şekilde onardı yalnız her iki yapı da özel müze statüsünde. Siz ise dini bir yapıyı turistik bir yapıya dönüştürüyorsunuz. Dini bir yapının turistik amaçla kullanılmasını nasıl yorumluyorsunuz?" İşte Dikran Masis'in merak edilen sorulara verdiği yanıtlar...