03 / 12 / 2023

'Taze' inşaatçılar 5 bin ev yapacak

'Taze' inşaatçılar 5 bin ev yapacak

Son yıllarda gayrimenkulde yaşanan canlılık tüm dikkatleri bu alana çekti. Başka sektörlerde faaliyet gösterirken inşaatçı olanlar 5 bin 292 konutluk projeye imza atacak.

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan gelişme ve talepte artan canlılık, sadece bu sektörün değil, başka sektörde faaliyet gösterenlerin de dikkatini çekiyor. Özellikle 2005 yılında sektörde yaşanan patlamanın ardından iştahların kabardığı inşaat sektörüne bugün, tekstilciden perakendeciye, bankacıdan mobilyacıya kadar her sektördeki patronların İstanbul'da ve özellikle de turistik bölgelerde binaları yükselmeye devam ediyor. Seçimlerin bitmesi ve mortgage sisteminin yerleşmesiyle talepte artış yaşanacağına inanan sektörde inşaat firmalarının sayısı katlanarak artıyor. Buna paralel inşaat projelerinin sayısında da önemli artış görülüyor. Colins Jeans, Kiler Grubu, E.C.A, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Fiba Holding, Orjin Grup ile Hedef Alliance'ın Eski Ege Bölge Direktörü Mesut Sancak, inşaat sektörüne sonradan giren şirket ve patronlardan bazıları. Sektöre yeni giren bu firmaların henüz bitirmiş olduğu ya da temelini attıkları 5 bin 292 konut projesi bulunuyor. Gayrimenkul sektörünün 60-70 milyar YTL'lik bir pazar olması, sektöre olan talebin artmasında büyük rol oynarken, artan konut kredileri de sektörün tercihinde belirleyici oluyor. Arsayı bulanın konut diktiği kentlerde, projeler daha temel atma aşamasında hızla satılıyor.


CANAN YAPI


Canan Kozmetik'in ortaklarının geçtiğimiz sene kurduğu Canan Yapı, Ataşehir'de inşası süren Canan Residence'la inşaat sektörüne girmiş oldu. Ataşehir-Şerifali bölgesinde 3 blokta 259 daireden oluşan projenin Aralık 2009'da tamamlanması öngörülüyor.


E.C.A


Ürünleriyle daha öncede inşaat sektörünün içinde olan E.C.A, konut üretimiyle de sektörün temel oyuncularından biri olmaya hazırlanıyor. Maltepe, Kartal ve Samandıra'da kentsel dönüşüm alanı kapsamında toplam 106 bin metrekarelik arsası bulunan E.C.A, bu arsalarda, 2008'in ortasından itibaren toplam 71 bin metrekare konut, 53 bin metrekare işyeri, 53 bin metrekare de ticaret merkezi inşaatı yapacak. İnşaatlara 2008'in son çeyreğinde başlamayacak olan şirket, önümüzdeki dönemde özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelere villa yapmayı hedefliyor. Buralarda arsa araştırmaları süren E.C.A'da konutlar teslim edilmeden önce, testleri yapılacak.


ORJİN GRUP


Tekstilci Orjin Grup, İstinyePark projesiyle Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisini yapmak üzere inşaat sektörüne girdi. 250 milyon dolar İstanbul Sapphire yatırımla 264 bin metrekare kapalı alana sahip İstinyePark'ı yılda 20 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenirken, alışveriş merkezinin açılışı yarın yapılacak. Grubun Tepebaşı'nda bir de otel projesi bulunuyor.


COLINS JEANS


Merter'deki Vakko binasını satın alan tekstilci Colins, burada bir alışveriş merkezi yapacak. Vakko çıktıktan sonra ancak 2008'in ilk çeyreğinde inşaatına başlanacak projenin dışında şirketin Tekirdağ'da ayrı bir alışveriş merkezi hedefi daha bulunuyor. Projenin inşaatı devam ediyor. Sarıyer'de lüks konut yapımına başlayan Colins, burada Eylül 2008'de tamamlanması planlanan 44 dubleks daire yapacak. Ümraniye'de yine ofis ve konut projesi olan firma, 90 bin metrekarelik arsada 480 konut ve iş merkezi inşa edecek. Beylikdüzü'nde de bir alışveriş merkezi yapacak Colins, bu projesine ise 2008 yılında başlayacak.


ÜNLÜLER DE GAYREMENKUL YATIRIMCISI OLDU


Şarkıcı ve oyuncu Hülya Avşar ile Galatasaray'ın eski oyuncularından Cüneyt Tanman da gayrimenkul sektöründeki yerlerini aldılar. Hülya Avşar'ın Riva'da 9 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edeceği 20 villanın tamamının tek katlı ve 200 metrekare olacağı belirtilirken, Avşar'ın inşaat sektöründeki faaliyetlerinin de devam edeceği dile getiriliyor. Galatasaray'ın eski oyuncusu Cüneyt Tanman'ın da Bodrum'da bir konut projesi bulunuyor. 22 dönüm arazi üzerinde yapılan 27 taş evin toplam yatırım tutarının 7 milyon Euro olduğu dile getiriliyor.


FİBA GAYRİMENKUL Finansbank'ın eski sahibi Hüsnü Özyeğin'in Fiba Holding'ine bağlı Fiba Gayrimenkul, her ne kadar 2000 yılında kurulduysa da konut projelerine son yıllarda başladı. İlk projesi olan "Fibalife Çekmeköy Rahat Yaşam Evleri"nde ocak ayında yaşama başlandığı şirketin, 408 daireden oluşan Bahçeşehir Manolya Evleri projesinde inşaat ve satışlar, 2006 yılında yatırımı yapılan  İzmir  Mavişehir arsasının proje geliştirme çalışmaları, 600 villa ve ticari alan olarak projelendirilen Ümraniye Alemdağ'daki geliştirme çalışmaları devam ediyor. 2007 yılı itibariyle tamamlanan, devam eden ve yatırıma başlanacak olan projelerin toplam büyüklüğünün 400 bin metrekareye ulaştığı Fiba, İstanbul Çekmeköy'de de, 22 dönüm alan üzerinde 144 daireden oluşan projenin inşaatını sürdürüyor. Yüksel İnşaat ile ortak sürdürülen 214 dönüm alan üzerindeki Beykoz Çubuklu'daki Çubuklu Vadi projesinde 105 villa yer alacak.


Aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun da bulunduğu 17 kuruluşun temsilcilerinin bir araya gelerek kurduğu Han Yapı da inşaat sektörüne sonradan girenlerden. Yapımı devam eden İsthanbul Evleri, 708 daireden oluşacak ve Mayıs 2009'da bitirilecek. Ataköy'de rezidans inşaatı hazırlıkları yapan şirket, Beylikdüzü'nde de bin 600 konutluk büyük bir proje yapacak.


Arıkan Yayınevi'nin sahibi Osman Arıkan, Esenkent'te gerçekleştirdiği Parkway Alışveriş Merkezi ile inşaat sektörüne girmiş oldu. Bahçeşehir, Esenkent ve Boğazköy Bölgesi'nde hızlı konutlaşmanın şirketin, bu bölgeyi tercih etmesinde etkili olduğu belirtilirken, Parkway'de toplam 80 mağaza, yemek katı, çocuk gelişim merkezinin yanı sıra 400 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor.


Hedef Alliance'ın bölge müdürlerinden Mesut Sancak'ın şirketi Folkart Yapı da, inşaat sektörüne son dönemlerde giren firmalar arasında yer alıyor. Sektörün büyümeye devam edeceğini öngören Folkart Yapı, İzmir'de beş yılda 500 milyon dolarlık yatırım planlıyor. İzmir'de Narlıdere ve Mavişehir projeleriyle tanınan şirketin, 80 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Narlıdere Evleri'nde 168 konut, Mavişehir'de ise 22 katlı bir apartman yapıyor.


Türkiye'deki tekstil makinelerinin önemli bir bölümünü satıcısı olan Astaş Juki'nin sahibi Vedat Aşçı da sektöre, Kempinski Residence Astoria ile girdi. Önümüzdeki birkaç yılda İstanbul'da 1 milyar dolarlık projelere imza atmayı düşünen Astaş Gayrimenkul'ün ilk projesi 27 katlı iki kuleden oluşan Kempinski Residences Astoria'da, 24 saat kameralı güvenlik sisteminden bilgi işlem altyapısına, merkezi güvenlik sisteminden acil imdat butonuna kadar tüm teknik altyapı bulunuyor. Projede yaşayanlara vallet parking, resepsiyon, housekeeping, catering, uyandırma servisi, limuzinaraba kiralama servisi, nesaj ve telefon servisi, ekmek servisi, bebek bakımı, alışveriş yardımcısı, gazete, kurye, evcil hayvan bakımı, oda servisi, garsonaşçı kiralama, kişisel güvenlik ve koruma hizmeti veriliyor.


Perakende zinciri Kiler de Biskon Yapı'yla inşaat sektöründeki talebi görüp yatırımlarını 2004 yılından itibaren bu yöne çevirmiş durumda. Kartal'da 2008'de 250 dairelik bir projeye başlayacak olan şirket, Beylikdüzü'nde biri 820, diğeri 400 konutluk iki ayrı konut inşaatı yapacak. Levent'teki İstanbul Sapphire yatırımı süren Biskon Yapı, 157 dairesi olacak gökdelen için 150 milyon dolar harcayacak. Kiler Grubu'nun inşaat projeleri bununla sınırlı değil. Zonguldak'ta 18 bin metrekarelik kiralanabilir alanlı bir alışveriş merkezi yapacak şirket, Esenyurt'ta Kardelen Evleri'ndeki 80 lüks konutun inşaatını ve satışını tamamladı.


(Sabah)

Geri Dön