TBB Devlet Tiyatroları'nın arazisine verilen zarar için suç duyurusunda bulundu!

TBB Devlet Tiyatroları'nın arazisine verilen zarar için suç duyurusunda bulundu! TBB Devlet Tiyatroları'nın arazisine verilen zarar için suç duyurusunda bulundu!

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün Macunköy'deki İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nin bulunduğu alana zarar verdikleri gerekçesiyle kooperatifin çalışanları ile onlara emir veren kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Türkiye Barolar Birliği (TBB), Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün (DT) Macunköy'deki İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nin bulunduğu alandaki ağaçlara, kümes hayvanları ile tiyatronun kullanımında olan binaya zarar verdikleri gerekçesiyle bir kooperatifin çalışanları ile onlara emir veren kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.


TBB avukatı Seray Şenfer'in açtığı davanın dilekçesinde, 7 Nisan 2014 saat 03.00 sıralarında, DT'ye ait arazideki ağaçlara, kümes hayvanları ile tiyatronun kullanımında olan binaya, kooperatif adına inşaat çalışmaları yapan kişilerce zarar verildiği ileri sürüldü.


Basına, alandaki yaklaşık 100 ağacın söküldüğü, 50’ye yakın kümes hayvanının telef olduğu ve tiyatroya ait mutfak olarak kullanılan binanın zarar gördüğüne ilişkin bilgilerin yansıdığına işaret edilen dilekçede, şüphelilerin 10 Ocak ve 8 Mart 2014 tarihlerinde de araziye adeta baskın yaparak, benzer eylemlerde bulunduğunun yine basında yer aldığı belirtildi.


Türk Ceza Kanunu'nun, mala zarar verme suçunun, "Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında" ve "Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında" işlenmesinin 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne dikkat çekilen dilekçede, olaya karışan yapı kooperatifi çalışanları ile onlara emir veren kooperatif yetkilileri hakkında dava açılması talep edildi.AA

pus