Çukurova Balkon

Temel Kotil Avrupa Havayolları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanı oluyor!

Temel Kotil Avrupa Havayolları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanı oluyor! Temel Kotil Avrupa Havayolları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanı oluyor!

390 bin çalışanı bulunan 33 üyeli Avrupa Hava Yolları Birliği'nin kaptanı Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil oluyor. Kotil'in 2 yıllık görevi 29 Kasım'da duyurulacak...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Havacılık sektörünün en önemli organizasyonlarından Avrupa Havayolları Birliği'nin (Association of European Airlines-AEA) başına bir Türk geçiyor. Avrupa'nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, AEA'nın Yönetim Kurulu Başkanı oluyor. Geçen yıl başkan vekilliği koltuğuna oturan Kotil, Avrupa'nın 33 şirketini kapsayan AEA'nın 2014-2015 döneminde kaptan köşküne oturacak. AEA, 29 Kasım'da yapılacak Başkanlar Kurulu toplantısında Temel Kotil'in 2 yıl sürecek görevini resmen açıklayacak. 


1952'DE KURULDU 

Brüksel'de bulunan AEA'nın toplantısında resmen duyurulacak olan başkanlık göreviyle Temel Kotil, ilk kez bu görevi Türk Hava Yolları adına üstlenecek. 1952'de Air France, KLM, Sabena ve Swissair'in bir araya gelerek kurduğu AEA'nın başına geçecek olan Kotil, yılda iki kez yapılan toplantılara başkanlık edecek. Başkanlık göreviyle Kotil, havacılık politikalarının oluşmasına yardımcı olacak. Air Transport World'a konuşan Kotil, Avrupa'nın dünya havacılık sektöründe en büyük pazar olduğunu dile getirdi. "Sivil havacılık hizmetleri ile küresel gelişmeye de önemli destek vererek büyük rol oynuyoruz" diye konuşan Kotil, THY'nin AEA içinde yüzde 12.5'lik payı olduğunu söyledi. 


33 şirketin 390 bin çalışanı var

 1952'de kurulan AEA'nın üyeleri arasında Aegan Airlinse, Air Berlin, Air France, British Airways, Brussels Airlines, DHL, Finnair, Iberia Airlines, Icelandiar, JAT Airways, KLM, TAP Portugal, Lufthansa, Virgin gibi 33 şirketi var. 

 2005 yılında 346 milyon yolcu taşıyan Avrupa Hava Yolları Birliği üyeleri 2010'da bu rakamı 400 milyonun üzerine çıkardı. 

 AEA üyesi şirketlerin 2010 verilerine göre taşıdığı kargo miktarı ise 6 milyon tonun üzerinde. 

 Günde 11 bin uçuş gerçekleştiren AEA üyeleri 170 ülkede 640 destinasyona uçuyor. 

 390 bin kişinin çalıştığı 33 şirketin 2010'daki cirosu 93 milyar euro.


Kerim Ülker/Sabah Gazetesi