Tepebaşı Yaşam Köyü projesi tamamlanıyor!

Tepebaşı Yaşam Köyü projesi tamamlanıyor! Tepebaşı Yaşam Köyü projesi tamamlanıyor!

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile hayata geçirdiği “Yaşam Köyü” tamamlanıyor.Eskişehir’in merkez ilçelerinden Tepebaşı Belediyesi tarafından Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile hayata geçirdiği “Yaşam Köyü” tamamlanıyor. Proje yalnızca Eskişehir’de değil, aynı zamanda dünyada da sosyal belediyecilik alanında yapılmış önemli projeler arasında bulunuyor.

57 villanın dönüşmesiyle meydana getirilen Yaşam Köyü’nde, Alzheimer hastalarını misafir edecek konukevinden, çocuklara oyun alandan meydana getirilecek kreşe, çeşitli etkinliklerin yapılacağı beceri ve sanat atölyesinden, fizyoterapi merkezine kadar toplumun tüm kesiminin sosyal hayata katılmasına yardımcı olacak tesis yer alıyor.

Diğer yandan, engelli bireylerin çalışma hayatına katılarak çeşitli yerlerde istihdam edilmesine fırsat sunan Engelli Montaj Atölyesi de Yaşam Köyü’nün bir başka önemli bölümü oluyor.

Eskişehir’in iki merkez ilçesinden birine sahip olacak Tepebaşı Belediyesi sadece Türkiye ölçeğinde değil küresel ölçekte sürdürülebilir şehir projeleri yer alıyor. Yaşam Köyü projesi olarak özetlenebilecek proje toplumun her kesimini ilgilendiren çözümleriyle örnek bir proje olacak.

"Akıllı Şehir Projesi" alanında, Avrupa Komisyonu'ndan hibe almaya hak kazanan Türkiye’de bulunan ilk ve tek belediye olma unvanına sahip Tepebaşı Belediyesi'nce hayat geçirilen Yaşam Köyü, engelli bireylerden, Alzheimer hastalarına, çocuklardan, sağlıklı yaşlılara kadar toplumun tüm kesimlerini buluşturmasıyla ve kent sakinlerinin yaşam kalitesini artırıyor.

Akıllı kent yatırımları ile sürdürülebilir bir kentsel yaşam olanağı sunan Tepebaşı Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında yaptığı çalışmalarını uluslararası arenaya taşıyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, projeden TOKİ’den devralınan 57 villanın dönüşümünün yüzde 97 oranında tamamlandığını ve Yaşam Köyü bünyesinde bulunan birçok sosyal tesis ve projenin merkezinin de kent halkına hizmet vereceğini ifade etti.

“YAŞAYAN AKTİF BİR KÖY”

Yaşam Köyü projesinin, ülkemizde ve dünyada ses getiren önemli sosyal projeler arasında bulunduğunu kaydeden Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç; “Sunduğumuz hizmetlerde önceliğimiz halkımız. Her bireyin yaşam kalitesini yükseltmek, sosyal faaliyetlere katılarak aktif bir hayat sürmesini sağlamak için bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçirdik. Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde başlattığımız ‘Yaşam Köyü’ de aslında bu amacın en güzel somut örneği. Bakım desteği gereken çocukların, yaşlıların, Alzheimer ya da engelli bireylerin hem konaklayabileceği hem tedavilerini sürdürebileceği hatta sosyalleşip, istihdam edilebilecekleri bir köy kurduk. Tıpkı hayat gibi yaşayan ve her dakika aktif olan bir köy… Bu projemiz ile binlerce kişinin hayatına ulaşabilmek ve bireysel yaşam kalitelerini artırabilmek bizler için gurur kaynağı. Hem ülkemizde hem de dünyada örnek sayılabilecek ‘Yaşam Köyü’ projemizi önümüzdeki dönemde daha fazla geliştirerek daha fazla vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.