Mersin'e 'Mutlu Yaşam Köyü’ inşa ediliyor!

Mersin'e 'Mutlu Yaşam Köyü’ inşa ediliyor! Mersin'e 'Mutlu Yaşam Köyü’ inşa ediliyor!

Mersin'in Mezitli Belediyesi, Köy Enstitüleri ruhunu yaşatmak için yeni bir projeye başladı. Tece Şahintepe Mahallesi’nde yapımı tamamlanma aşamasında olan ‘Mutlu Yaşam Köyü’ projesi 7’den 70’e her yaştan insanı bir araya getirecek.Mersin'in Mezitli Belediyesi tarafından Köy Enstitüleri ruhunu yaşatmak için yeni bir projeye başlandı. Tece Şahintepe Mahallesi’nde inşa edilen ‘Mutlu Yaşam Köyü’ projesi eski Köy Enstitüleri ruhunu yeniden yeşertecek. İçerisinde bungalov tipi evlerin, uygulama atölyelerinin, hobi alanlarının, proje pazarlarının bulunacağı Mutlu Yaşam Köyü’nde, 7’den 70’e her yaştan insan toplanıp, eğitim kamplarına katılacak, doğa ile iç içe hayvan besleyecek, hobilerini hayata geçirecek.

 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; 20 dönümlük bir alanı kapsayan projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan, “Vatandaşlarımızın bu köye geldiklerinde birbirleriyle kaynaşmalarını ve şehirden uzaklaşıp güzel bir vakit geçirmeleri istiyoruz. İlk etabını tamamladığımız projeyle bazı yurt dışından gelen konuklarımızı Mutlu Yaşam Köyü'nde misafir etmeyi planlıyoruz. ‘Mutlu Yaşam Köyü'nde bungalovlardan yapılmış bazı küçük evler olacak. Dileyen vatandaşlarımız bu evlerde de hafta sonu dinlenmek üzere de kalabilecekler” diye konuştu. 

 

ÜRETİME DÖNÜK EĞİTİM

Projenin kendisi için özel bir anlam ve önem taşıdığını ifade eden Başkan Tarhan şu açıklamalarda bulundu: “Mutlu Yaşam Köyü, bir anlamda eski Köy Enstitüleri mantığından hareket edilerek tasarlandı. Boş zamanlarında insanların oraya giderek, orada hoşça vakit geçirebilecekleri ama bu vakit geçirmeleri daha interaktif hareket içerisinde, biraz üretime de dönük olarak faaliyet verecek. Çocuğu ile emeklisi ile bir taraftan bahçe işi ile uğraşırken, bir taraftan müzik yapan veya hayvansal bazı ürünlerle ilgili süt ürünleri elde edecek, bunları değerlendirecek proje pazarını bünyesinde barındıracak. Tarımsal üretim, ahşap işleri, doğrama işleri ile uğraşmak gibi, vatandaşlardan gelen her talebi değerlendireceğiz.”