Terörün arkasında gecekondulaşma var

Terörün arkasında gecekondulaşma var

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin ana sorunları öncelikle terör, terörden sonra cari açık, ondan sonra da çarpık yapılaşma olduğunu söyledi.İstanbul'da Büyük Projeler temalı `'İstanbul Buluşmaları'' etkinliğinde açılışında konuşan, Bayraktar, dünyada 1 milyar civarında insanın gecekondu gibi sağlıksız konutlarda yaşadığına Türkiye'nin başta İstanbul olmak üzere bu konuda yapılacakları düşünmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, şöyle konuştu: `'Bize göre terörün arkasında gecekondulaşma da var. Ülkemizin ana sorunları öncelikle terör, terörden sonra cari açık, ondan sonra da çarpık yapılaşmadır. Bu birbirine bağlı problemleri çözmek için elimizden gelen en üstün gayreti göstereceğiz.''

EYLEM ZAMANI

İstanbul'da gecekondulaşmayı bitirmenin diğer illere göre daha güç olduğunu ifade eden Bayraktar, bunun için üniversiteler, meslek odaları, bilim adamları ve sermaye gruplarının daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, Çorlu, Gebze, Bandırma gibi merkezler ön plana çıkarılarak İstanbul'un merkez olmaktan çıkarılmasının şart olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'da artık büyük, alışılmışın dışındaki projelerin zamanı ve İstanbul'da artık eylem zamanı'' diye konuştu.

AĞIRLIK İSTANBUL'A

TOKİ olarak Türkiye çapında yaptıkları toplam 12 milyar YTL yatırımın 4 milyar YTL'den fazlasını İstanbul'dan kazandıklarını belirten Bayraktar, İstanbul'un kendi kendisini döndüren bir şehir olduğunu vurguladı. Bayraktar, Küçükçekmece, Fatih Neslişah Mahallesi, Kadıköy Fikirtepe, Maltepe Başıbüyük, Bağcılar ve Derbent gibi projelerle kentsel dönüşüm çalışmalarını sağladıklarını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen çalışmalarla ıstanbul'da toplam 90 yerde şantiye çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. İstanbul'un turizm potansiyeline de değinen Bayraktar, `'3,5 milyon değil, 20-30 milyon turist ağırlayarak cari açık problemini çözecek olan da yine İstanbul'dur'' diye konuştu.