TİKA, IKBY Erbil'de 17 okulun onarımını üstlendi!

TİKA, IKBY Erbil'de 17 okulun onarımını üstlendi! TİKA, IKBY Erbil'de 17 okulun onarımını üstlendi!

TİKA, IKBY'de yer alan Erbil kentindeki 17 okulun onarımını üstlenip, burada görev yapan 350 öğretmen ve yöneticiye de gıda yardımında bulundu.Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki 17 okulun onarımını üstlenip, 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulundu. 


TİKA Irak Sorumlusu Sibel Güneği AA muhabirine yaptığı açıklamada, "TİKA, Irak'ta 2014 yılından itibaren Erbil ve Kerkük'te insani yardımlar başta olmak üzere birçok kalkınma projelerine imza attı. Bu çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Bu çerçevede Erbil kentinde bulunan 16 Türkmen ve bir Kürt okulunun restorasyonu çalışmaları yapılacak. Bundan sonra okulların tamiratı da yapılacaktır. Çocuklar pırıl pırıl dersliklerde okuyacak" ifadelerini kullandı. 


Bölgedeki ekonomik krizin farkında olduklarını aktaran Güneği, "Okulların restorasyon ve onarımını üstlenirken, burada çalışan öğretmen ve yöneticilerimizi de unutmadık. Başta Türkmen öğretmenler olmak üzere 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulunduk. TİKA'nın onların yanında olduğu mesajını vermek istedik" dedi. 


Söz konusu okulların restorasyon ve yardımların dağıtılmasına yardımcı olan Irak Türkmen Partisi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf ise Türkiye'nin Irak'ta yaşanan terör olayları ve iç göçmen krizinden sonra bölgeye insani yardımlarını aksatmadığını belirterek, TİKA'nın verdiği insani desteklerden dolayı teşekkür etti. 


AA