Tiny house fiyatları ne kadar 2021?

Tiny house fiyatları ne kadar 2021?

Küçük evler akımı her geçen gün ülkemizde de yaygınlaşıyor. Peki tiny house fiyatları ne kadar 2021? İşte tiny house Türkiye 2021 fiyatları...


Tiny house fiyatları ne kadar 2021?
2008'de küresel ekonomik kriz sürecinde insanların alternatif konut arayışları sonrasında ABD'de gün geçtikçe yaygınlaşan küçük ev akımı ülkemizde de popüler hale geldi. İnsanların alternatif konut arayışlarının ardından batı ülkelerinde de gelişen mikro evler yeni bir sektör haline geldi. Küçük bir evde yaşama dışında  bir sosyal hareketlenme olarak bilinen akım minimalizm ve özgür yaşam felsefesiyle bir araya geliyor.

Türkçe'de 'Küçük ev akımı' ve 'Mikro evler' olarakta bilinen tiny house, her geçen gün yaygınlaşıyor. Tiny house akımdaki evler, insanların maddi durumlarına ve kişisel zevklerine göre tasarlanıyor. Tiny houselar taşınabilir olmalarıyla dikkat çekiyor. Bu özelliği ile öne çıkan mikro evler, belli bir yere bağlı kalmadan, istenilen yerde evinizde keyif yapma fırsatı sunuyor.

Tiny house fiyatları ne kadar 2021?

Peki tiny house nedir? Nasıl yapılır? Tiny house fiyatları ne kadar 2021? İşte tüm merak edilenler...

Tüketim çılgınlığının önüne geçmek için başlatılan akım mikro evlerde oturma alanı, yatak odası, mutfak ve banyo gibi ana odalar, alandan maksimum tasarruf edilebilecek şekilde tasarlanıyor. Yaşam biçimi olarak sunulan tiny houselarda daha minimal, şehirden uzak ve doğaya yakın bir yaşam sunuyor. Sürdürülebilir yaşam, minimalizm ve geri dönüşüm gibi artılara sahip olan tiny houselar çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon, depolama alanı, koltuk, yatak, banyo gibi temel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde dizayn edildi. 

Tiny house yapımı

Tiny houseların yapımı çok kolay. Tiny house projesi için uygun bir köşe bulmalı, çizimlerinde malzemelerin boyutları seçiliyor ve yapımına başlanıyor. Taşınabilir tiny house projesinin ağırlık şartı bulunuyor. Bu projeler için hafif malzemelerle yapılıyor. Aynı zamanda  tiny house felsefesi çevre dostluğu ve sürdürülebilir yaşam felsefesinden beslendiği için doğal, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılıyor. Ahşap malzemelerde özellikle kullanılıyor.

Tiny house maliyeti nasıl hesaplama

Mikro evlerin yapımı nakliye + işçilik + kar+ devlet alacağıyla hesaplama yapılıyor. Küçük evlerin inşaat maliyeti, inşaat ruhsatı, zemin etüdü, vergiler ve resmi harç bedelleri gibi harcamalardan kaçınmak isteyenler için uygun fiyatlarla satışı yapılıyor. Amerika'da ve Yeni Zelanda'da görülen küçük ev örneklerinin ağırlığı 10 bin 500 kilograma karşılık geliyor. Türkiye'de ruhsat alabilmek için ürün en fazla 3 bin 500 kilogram olarak biliniyor.

Tiny house fiyatları ne kadar 2021?

İstenildiği durumda satın alınabilen ya da yapılabilen tiny houselar tıpkı normal bir ev gibi emlakçılardan satın alınabiliyor. Emlakçılarla anlaşıp evleri ziyaret edebilir ya da gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Tiny house satılık fiyatları 128 bin 750 TL ile 380 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Tiny house Türkiye kiralık fiyatları

Tiny house Türkiye kiralama 2021 fiyatları 800 TL'den başlangıç gösteriyor. Günlük, aylık, haftalık olarak kiralanabilen tiny houselar fiyatlarıyla öne çıkıyor.

Tiny house fiyatları ne kadar 2021?

Tiny house satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Tiny houseları satın alırken ya da satarken dikkat etmeniz gerekenler konular bulunuyor. Bazı küçük evler günübirlik olarak yapılıyor. 

Tiny House'un avantajları neler?

-Yapımı için daha az malzeme harcanır.

-Fiyatları normal bir konuta göre çok daha ucuz.

-Ev ufak olduğu için gerçekten ihtiyacınız olan, hayatınıza değer katan eşyalarla yaşamaya başlarsınız. Gereksiz eşyalar hayatınızdan çıkar.

-Mobil Tiny House ile istenilen yere mevsimlik, aylık şekilde yerleşilebilir. 

-Herkesle içiçe bir yaşamdan uzak, doğayla bütünleşmiş bir yaşam sunar. 

-Tiny House'lar depreme daha dayanıklılar. 

Tiny House'un dezavantajları neler? 

-Altyapı elektrik,ısınma,atık su gibi sistemleri kurmak pek kolay değil. 

-Tiny House herkese göre değil. Çok eşyanız varsa, atmaya kıyamıyorsanız kesinlikle bir hevesle girişilmemesi gereken bir yaşam.

-Eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden, doğanın içindeyken uzakta kalınabilir. Çok tenha bir alanda yalnızsanız güvenlik sorunu da yaşanabilir. 

-Kışın ısıtma sorunu ortaya çıkabilir. 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com