Tiny house satılık fiyatları 2021!

Tiny house satılık fiyatları 2021!

Küçük ev akımı ABD'den sonra Türkiye'de de yaygınlaştı. Peki Tiny house satılık fiyatları 2021 ne kadar? Tiny House nasıl yapılır? Tiny House maliyeti nasıl hesaplanır? İşte tüm merak edilenler...


Küçük ev akımı ABD'de özellikle 2008 yılında  küresel ekonomik krizi döneminde insanların alternatif konut arayışlarından sonra batı ülkelerinde de yaygınlaşarak ülkemize kadar geldi. Küçük bir evde yaşamanın ötesinde bir sosyal hareketlenme olduğu bilinen akım, minimalizm ve özgür yaşam felsefesiyle birleşiyor.

Tam anlamıyla türkçe karşılığı olmasa da Tiny House, Türkçe'de 'Küçük ev akımı' ve 'Mikro evler' olarak biliniyor. Peki Tiny House nedir? Nasıl yapılır? İşte tiny house satılık fiyatları 2021...

Gün geçtikçe yaygınlaşan bu akımdaki evler, insanların maddi durumlarına ve kişisel zevklerine göre tasarlanmış çeşitli tasarımlara göre yapılıyor. Tiny House’ların en dikkat çekici özelliklerinden biri taşınabilir olmaları. Bu özelliği ile dikkat çeken mikro evler, belli bir yere bağlı kalmadan, istenilen yerde evinizde keyif yapma imkanı sunuyor. Tabii ki tercihe göre  karavanla çekilebilecek şekilde mobil olabileceği gibi sabit tutuluyor.

Tiny house satılık fiyatları 2021!

Tiny House nasıl yapılıyor?

Tiny House evlerinin yapımı oldukça kolay. Tiny House projesi için uygun bir köşe bulmalı, çizimler üzerinden malzemlerin boyutları belirleniyor ve montajına başlanıyor. Taşınabilir Tiny House'lar için ağırlık şartı bulunuyor. Bu nedenler bu projeler için hafif malzemeler bulunuyor. Aynı zamanda  tiny house felsefesi çevre dostluğu ve sürdürülebilir yaşam felsefesinden beslendiği için doğal, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılıyor. Ahşap malzemelerde özellikle seçiliyor. 

Tiny house satılık fiyatları 2021

İster yapılan ister satın alınabilen Tiny House'ları tıpkı normal bir ev gibi emlakçılardan satın alabilirsiniz. Emlakçınızla anlaşıp, evleri ziyaret edebilir, gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Tiny house satılık fiyatları 128 bin 750 TL ile 380 bin TL arasında değişiyor. Her geçen gün daha çok tercih edilen Tiny House fiyatları oldukça uygundur. Hem kullanım açısından hem de görünüm açısından beğeni toplayan bu ev yazlık olarak da seçiliyor.

Tiny House maliyeti hesaplama

Küçük evlerin inşaat maliyeti, inşaat ruhsatı, zemin etüdü, vergiler ve resmi harç bedelleri gibi harcamalardan kaçınmak isteyenler için uygun olduğunu söyleniyor. Amerika'da ve Yeni Zelanda'da görülen küçük ev örneklerinin ağırlığı 10 bin 500 kilogramı bulabiliyor. Türkiye'de ruhsat alabilmek için ürünün en fazla 3 bin 500 kilogram olması gerekiyor. Buna göre mobil evlerin büyüklüğü en fazla 3 bin 500 kilogram olacak.

Küçük evlerin maliyeti nakliye + işçilik + kar+ devlet alacağı ile hesaplama yapılıyor.

Tiny house satılık fiyatları 2021!

Tiny House için nelere dikkat edilir?

Tiny House alırken ya da satarken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bazı küçük evler günübirlik için yapılıyor ve tuvalet ve lavabo kısımları bulunmuyor. Bu neden Tiny House seçerken bu konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Tiny House'un avantajları neler?

-Yapımı için daha az malzeme harcanır.

-Fiyatları normal bir konuta göre çok daha ucuz.

-Ev ufak olduğu için gerçekten ihtiyacınız olan, hayatınıza değer katan eşyalarla yaşamaya başlarsınız. Gereksiz eşyalar hayatınızdan çıkar.

-Mobil Tiny House ile istenilen yere mevsimlik, aylık şekilde yerleşilebilir. 

-Herkesle içiçe bir yaşamdan uzak, doğayla bütünleşmiş bir yaşam sunar. 

-Tiny House'lar depreme daha dayanıklılar. 

Tiny House'un dezavantajları neler?

-Altyapı elektrik,ısınma,atık su gibi sistemleri kurmak pek kolay değil. 

-Tiny House herkese göre değil. Çok eşyanız varsa, atmaya kıyamıyorsanız kesinlikle bir hevesle girişilmemesi gereken bir yaşam.

-Eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden, doğanın içindeyken uzakta kalınabilir. Çok tenha bir alanda yalnızsanız güvenlik sorunu da yaşanabilir. 

-Kışın ısıtma sorunu ortaya çıkabilir. 

Tiny House depreme dayanıklı mı?

Tiny House'lar sağlamlığı ve boyutuyla depreme karşı dayanıklı olduğu biliniyor. Bu evler yerden temelli şekilde değil, bir kaç milim yukarıda kalacak şekilde yapılıyor ve evlerin altında tutuca paneller bulunuyor.

Tiny House'lara Türkiye'den de ilgi var! 

Mutluluk verici mikro ev akımı!