TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır?

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında satışa çıkarılan konutların başvuruları e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor. Peki TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasına e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar...TOKİ tarafından dar gelirlileri ev sahibi yapmak için başlatılan "100 bin sosyal konut" kampanyası hızlı başladı. 81 ilde başlatılan kampanya ile 894 TL taksit ödemesi ile ev sahibi olunabilecek. Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre;  TOKİ  100  bin sosyal konut projesi'ne başvurmak için banka şubesine gitmelerine gerek kalmayacak.

ENGELLİLERE KOLAYLIK

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, TOKİ, Türksat ve Ziraat Bankası ortak çalışmasıyla 100 bin sosyal konut projesi başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden yapılmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. Bu sistemle vatandaşlar, banka şubelerine gitmeden e-devlet üzerinden 24 saat başvuru yapılabilecek. Uygulama, özellikle engelli ve yaşlı vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

e-Devlet'ten başvuru işlemlerinde başvuru sahibi; e-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabiliyor. Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer alıyor.

İNTERNETTEN İZLEYİN

e-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için Ziraat Bankası'ndan SMS ile başvuru sahibine iletilen hesap numarasına başvuru bedelinin yatırılıyor. Başvuru durumu e-Devlet Başvuru Listesi ekranından izlenebiliyor.

e-Devlet sürecinden yapılan başvurular da TOKİ tarafından değerlendirilecek. Başvuru şartlarını taşıması halinde hak sahibi belirleme kurası sonrasında ödemeler başlayacak.

e-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ve T.C. Kimlik numaralı kimlikleriyle almaları gerek.

50 BİN BAŞVURU

Dün Ziraat Bankası'ndan alınan verilere göre, ucuz konut projesine başvuru sayısı 50 bini geçti. Başvuruların yüzde 30'unun e-Devlet üzerinden yapıldığı belirtildi. 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Sosyal konut projesine başvuracak vatandaşlarda aranan şartlar şunlar:

1- T.C. vatandaşı olmak,

2- Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak,

3- TOKİ'den Konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi'nden Konut kredisi kullanmamış olmak,

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölüm veya müstakil bir konutu (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmamak,

5- Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak,

6- Aylık hane halkı geliri net 5 bin 500 TL'nın üstünde olmamak.


TOKİ 2020 ucuz konut projelerine e-Devlet'ten de başvuru yapılabilecek!

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!