TOKi arsasındaki hazine TOBB'un kasasından çıktı

TOKi arsasındaki hazine TOBB'un kasasından çıktıAlman altınlarının gömülü olduğu iddiasıyla hazine araması yapılan Zeytinburnu'ndaki TOKİ arazisinin sahibi 462 milyon YTL ödeyen TOBB oldu. Arazinin metrekaresi 5 bin dolara satıldı.
TOKİ'ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) ait olan ve geçtiğimiz günlerde `hazine arama' çalışmalarıyla gündeme gelen Zeytinburnu'ndaki iki ayrı arsa dün yeni sahiplerini buldu. Dün yapılan ihalede, 73 bin metrekarelik iki parsel, açık artırma yöntemiyle ayrı ayrı satışa sunuldu. Muhammen bedeli 184 milyon YTL olan 73 bin metre karelik arsaya en yüksek fiyat TOBB'dan geldi. TOBB, araziye KDV dahil 462 milyon YTL teklif verdi. Diğer 15 bin 550 metrekarelik arsa ise 41 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Bu arsanın ihalesine de en yüksek teklifi KDV dahil 102.6 milyon YTL peşin bedelle Ottoman Emlak verdi. Her iki arsanın satışı için düzenlenen ihaleye, TOBB dışında 5 yerli firma katıldı.


HAZİNE ÇIKARSA PAY ALACAK


GeçtİĞİmİz günlerde arazide `devletin hazine, altın arayacağı' iddiaları gazetelerde yer almış, Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç da arazinin önce 184 milyon YTL'ye ihale yoluyla satıldığını aktarmış ve `Keşke hazine çıksa... İlçemizin değeri artar' demişti. Ardından ihale iptal edilmiş ve ikinci ihalenin şartnamesine de altın bulunması halinde, yüzde 25'inin Emlak Konut'a verilmesi yönünde şerh konulmuştu.


(Star)