Çukurova Balkon

TOKİ emekliye 15 bin yeni konut inşa edecek!

TOKİ emekliye 15 bin yeni konut inşa edecek! TOKİ emekliye 15 bin yeni konut inşa edecek!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu yıl 65 bin yeni konut hayata geçirecek ve bu konutların 15 bini emekliler için inşa edilecek.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


TOKİ, bu sene 65 bin konut hayata geçirecek. Bu rakamın 15 bini, ‘İkinci Bahar’ Projesi kapsamında emeklilere ayrılacak. Konutların fiyatları 120 ila 170 bin lira arasında değişiklik gösterecek. Konut sektöründeki balon fiyatlar, vatandaşın ev sahibi olma hayalini suya düşürüyor. Emekli ve dar gelirlilerin emlak dostu TOKİ, 2017'de üretim rekoru kırarak, yine dar gelirlilerin imdadına yetişecek.  TOKİ  65 bin sosyal konut hayata geçiriyor. Bu rakamın 15 bini, yani yüzde 25'i 'İkinci Bahar' projesi kapsamında emeklilere ayrılıyor. 


AYDA 300 LİRA TAKSİTLE 

Projelerden ev sahibi olmak için herhangi bir emekli derneğine üye olma şartı bulunmuyor.  Bankaya emekli kimlik kartı ibraz etmek yeterli.  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2017'de inşa edeceği 65 bin sosyal konutun dörtte birini emeklilere ayırıyor.  'Herkes ev sahibi olsun' hedefiyle Türkiye'de dev projelere imza atan TOKİ, 2017 yılında emeklilere 15 bin konut inşa edecek. Dar gelirliler ve emekliler düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanarak, ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi olabilecek. 


20 YIL VADE SEÇENEĞİ   

Kurada daire sahibi olmaya hak kazanan emekli ve dar gelirlilere 2+1 konutlardan ödeme planı çıkartılacak. Maliyeti, 120 ila 170 bin lira arasında değişen TOKİ konutlarının sunulan ödeme planına uygun olacağı belirtildi. Emeklilere konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Ödeme alternatifi olarak yüzde 12 peşin 180 ay veya yüzde 20 peşin 240 ay vade seçeneği sunuluyor. 


MALİYETİ KAÇ LİRAYSA O FİYATA SATILIYOR

“Ürettiğimiz konutların hemen hemen tamamına yakını alt ve orta gelir grubuna hitap eden sosyal konutlar. Yaptığımız konutların yaklaşık yüzde 92-95'i, sosyal konut. Yüzde 5'lik dilime yönelik yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor” diyen TOKİ Başkanı Ergün Turan daha önceki açıklamasında, “Paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi finanse ediyoruz. İştirak şirketlerimiz var, onlardan elde ettiğimiz gelirler var. Biz kâr amaçlı bir kuruluş değiliz. 'Sıfır kârla satış' modeliyle, bina maliyetine, vatandaşı bankaya mahkum etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL'ye mal ediyorsak, o fiyata satıyoruz” açıklamasında bulundu. 


EMEKLİ KİMLİK KARTI YETERLİ

Bu çalışmaların dışında TOKİ, emekli vatandaşlara konut yapılması ile ilgili valiliklerden gelen talepler doğrultusunda da projelerini gerçekleştirecek. Emekliler için yapılan projelerin başvuru ve satış işlemleri sadece Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığı ile yürütüldüğünü söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bunun için tek şart emekli vatandaşlarımızın başvuru esnasında emekli kimlik kartı veya emekli olduğuna ilişkin belgeyi bankaya ibraz etmesi yeterli olacak. TOKİ'nin başvurularında dernek üyeliği şartı bulunmuyor. Başvuru ve satış işlemleri de dernekler aracılığı ile yapılmıyor” açıklamasını yapmıştı. 


HEDEF 1 MİLYON KONUT 

TOKİ 2016 yılında rekor kırarak 64 bin 822 konut üretti. Türkiye'deki toplam konut üretiminin yüzde 10'unu karşılayan TOKİ, 2023 hedefleri doğrultusunda 2017 yılında da 65 bin nitelikli sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor. İnşaat sektöründe öncü kuruluş, 2023'e kadar ise 500 bin konut üretecek. Böylece 2002-2023 hedefleri doğrultusunda 1 milyon 200 bin konut üretilmiş olacak.


Güneş