TOKİ evleri Gazianteplilerin hayatını değiştirdi

TOKİ evleri Gazianteplilerin hayatını değiştirdi TOKİ evleri Gazianteplilerin hayatını değiştirdi

TOKİ'nin Gaziantep'te tamamladığı ayda 100 lira taksitli evler, maddi durumu kötü olan ailelerin hayalini gerçekleştirdi



Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), son dönemde hız verdiği uygun şartlarda, taksitle kira öder gibi konut edindirme projelerine bir yenisini daha ekledi. Maddi durumu kötü olan aileleri de ev sahibi yapmak için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın emriyle harekete geçen TOKİ, ayda 100 TL taksitle vatandaşları ev sahibi yapıyor. Bu evlerin inşaatının başlayacağı müjdesini ilk olarak 5 ay önce TOKİ'nin anahtar teslim törenine katılmak için Gaziantep'e gelen Başbakan verdi.  TOKİ  de hemen bu evlerin inşaatına başladı. Bu evler için kura çekilişini beklemeye başlayan Antepliler de, bu şartlarda ev sahibi olabilmeyi bir mucize olarak değerlendiriyor.

BURASI FIRSATLAR DİYARI

Güner Ailesi, 250 TL taksitle TOKİ'den ev sahibi olan ailelerden biri. 11 yıldır evli olan Uğur- Hayriye Güner çifti 2 çocukları anneleri ve kardeşleriyle beraber 1 oda 1 salon, sobalı bir evde oturuyorlardı. Ne daha büyük bir evde kiracı olarak çıkmaya ne de ev almaya maddi güçleri yetmeyen Güner Ailesi için TOKİ'nin sunduğu fırsat tam bir kurtarıcı olmuş. Şu an 2 oda 1 salon evlerinde çok daha kaliteli bir yaşam sürdüklerini söyleyen Hayriye Güner "Hem evimiz daha konforlu hem de çocuklarımızın rahatça oynayabilmesi, eğitim alabilmesi için tüm imkanlar var. Eski oturduğumuz yerde çocuklarımız atık suların geçtiği bir kanalın yanında oynuyor, imkanları çok dar olan bir okula gidiyorlardı. Ama şimdi onlar için düzenlenmiş oyun parklarında oynayabiliyor. TOKİ'nin yaptığı sağlık ocağımız, alışveriş merkezimiz, hepsi sitenin içinde bu yüzden burası bizim için bulunmaz bir fırsatlar diyarı gibi" dedi.

GECEKONDUDA YAŞIYORDUK

Ayten-Mehmet Kurt çifti 5 yıllık evli ve biri 3 yaşında diğeri 9 aylık iki çocuk sahibi. Şu an TOKİ'nin bin 260 konutluk sitesinde kaloriferli, 2 oda 1 salon bir dairede oturuyorlar. Bundan önce kayınvalidesinin gecekondusunda yaşadıklarını söyleyen Ayten Kurt "Ben ev hanımıyım, eşim ise 600 TL'ye çalışan bir işçi 4 aydır kendi evimizde oturuyoruz. Hâlâ bir rüyanın içindeyim" dedi.

Şehirden uzakta şehir merkezi imkanı sunuyor

TOKİ'nin  Gaziantep şehrinin çeşitli bölgelerinde yaptığı konutların yanında bir de şehre 90 kilometre uzaklıkta bulunan Islahiye ilçesine de yapmış olduğu 472 konutluk bir sitesi bulunuyor. Tamamına yakını dolu olan konutlar ilçenin çehresini tamamiyle değiştirmiş, modern, düzenli bir görüntüye bürünmesini sağlamış. Farklı oda sayılarıyla her türlü ihtiyaca cevap veren bu konutlara taşınan aileler de oldukça mutlu. Şehir merkezinden uzakta ama orada olan her türlü imkana sahip küçük bir şehir merkezi mantığıyla kurulan konutlarda yaşayanların 90 km yol katetmesine gerek yok. Şehrin gürültüsünden, karmaşasından uzakta, okul, sağlık ocağı, cami, alışveriş merkezi gibi her türlü imkanı sunan TOKİ Islahiye konutları, yine ilçede maddi olanaksızlıkları bulunan ailelerin çoğunu da ev sahibi yapmış.

Kentsel dönüşüme destek verildi

TOKİ'nin Gaziantep'e yaptığı katkıları anlatan Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Ağar "TOKİ Gaziantep'te 81 ilde yaptığı konutların yanı sıra özel bir projeye de imza attı. Gaziantep'te şehrin içinde ahırların bulunduğu bir bölge vardı. Bu hem kötü bir koku yayıyor, kötü bir görüntü oluşturuyor hem de sağlığı tehtit ediyordu. TOKİ, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında o bölgeyi ıslah etti. Tüm ahırları şehir merkezinin dışında oluşturduğu `Tarım Köy'e taşıyarak, o bölgeye `Seyrantepe Konutları'nı yaptı. Hem halkımız için yeni, konforlu konut imkanı doğdu, hem de şehir modern görünüme kavuştu. Gaziantep'te restorasyon da yapan TOKİ, bir yıl süren restorasyon sonrasında Bayazhan'ı hizmete soktu. Bayazhan'da sedef işçiliği, bakırcılık, Antep işi gibi sanatsal ürünlerin üretim ve satış ofisleri bulunuyor."
Ebru Baran/Star