TOKİ Kayabaşı Yoksul Grubu kuraları çekildi!

TOKİ Kayabaşı Yoksul Grubu kuraları çekildi!

Toplu Konut İdaresi'nce İstanbul - Kayabaşı İstanbul - Kayabaşı kuraları saat 09.00 itibariyle çekildiToplu Konut İdaresi'nce İstanbul - Kayabaşı'nda yapımı devam eden ve Yoksul Grubu kapsamında satışa sunulan CY tipi 504 adet konutun başvuruları 24 Ağustos 2009 - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında kabul edilmiş olup, “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme” Kura  çekilişi bugün, Saat 09.00'da başladı. Çekiliş Bağcılar Olimpik Spor Kompleksinde (Fevzi Çakmak Caddesi Fatih Mah. 50/a Bağcılar/İstanbul) yapıldı.

www.toki.gov.tr

Kura sonuçları için tıklayınız

Başvuru listesi için tıklayınız

Satış duyurusu için tıklayınız

İlgili haberler:

TOKİ Kayabaşı Yoksul Grubu kuraları yarın çekiliyor!

TOKİ Kayabaşı Sosyal Konutları'nın kuraları bugün çekiliyor!

TOKİ Kayabaşı kuraları çekiliyor! (Alt gelir grubu)

TOKİ Kayabaşı'nda kura çekimi başladı!

Recep Tayyip Erdoğan: Sözümüzü yerine getirmenin gururu içindeyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyal güvencesi olmayan yurttaşlara 100 lira taksitle ev sözü verdiklerini anımsatarak, "Şimdi bu sözü yerine getirmenin gururu içindeyiz" dedi. Erdoğan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, yoksul grubu için yapımı gerçekleştirilen İstanbul Kayabaşı'ndaki 504 konutun, konut alma hakkı ve konut belirleme kuralarının çekim törenine, Ankara'dan canlı bağlantıyla katıldı.

Vatandaşlara seslenen Erdoğan, bu projenin yıllardır özlemi olduğunu belirterek, özellikle hiçbir geliri olmayan vatandaşlara imkan yaratmanın düşüncesi ve endişesi içinde olduğunu, şimdi bu adımın atıldığını kaydetti. "Aslında eserlerin tamamlandıktan sonra dağıtımlarında bulunmak, her zaman benim ilkemdir ama burada müstesna bir adım olduğu için olayı böyle değerlendirip en azından şimdiden daha ilk safhada kuraları çekelim ve daireleri 2010 yılının Ağustos ayında da sahiplerine dağıtalım" diyen Başbakan Erdoğan, TOKİ'nin, 81 il, 657 ilçe ve 1.445 şantiyede sürdürdüğü inşaat çalışmalarının 390 bine ulaştığını, bunlardan yaklaşık 280 bininin tamamlanarak sahiplerine teslim edildiğini söyledi.

Erdoğan, TOKİ'nin sadece konut değil, hastane, okul, alışveriş merkezleri, sosyal tesisler, sağlık ocakları da yaptığını belirterek, bununla birlikte acil olan bütün sıkıntıların, yatırımlarla giderilmiş olduğunu ifade etti.
Kayabaşı'ndaki konutlara da değinen Erdoğan, şunları kaydetti:
"Seçimlerde, hiçbir sosyal güvencesi olmayanlara 100 lira taksitle bir ev sözü vermiştik. Son seçimlerde verdiğimiz sözdü bu... Şimdi bu sözü yerine getirmenin gururu içindeyiz. Kayabaşı toplu konutları, Başakşehir ilçesinde 5,5 milyon metrekarelik bir inşaat alanını kapsıyor. Alanın üçte birine deprem konutları, üçte birine alt gelir grubu konutları, üçte birine ise gelir paylaşımı konutları yapacağız. Bu bölgede şu ana kadar 15 bin 704 konutun inşaatına başladık. Bugün çekilecek kurayla sahiplerini bulacak 504 konutu 2010'un ağustos ayında inşallah teslim edeceğiz. Burada asıl sorumluluk tabii ki  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar'da, ama o da takip edecek ben de takip edeceğim ve Ağustos 2010'da inşallah teslim törenini yapacağız."

Başbakan Erdoğan, vatandaşların bu konutlara peşinat ödemeyeceklerini ve 280 ay gibi uzun bir vadede ayda 100 lira taksit ödeyerek kira ödemenin bile çok altında bir ödemeyle bu konutlara sahip olacaklarını söyledi. Bu tip konutlara olan ihtiyacın, başvuru sayılarına bakıldığında daha iyi anlaşılacağına dikkati çeken Erdoğan, 504 konut için 6 bin 320 kişinin başvuru yaptığını, en az 3 yıldır İstanbul'da ikamet eden veya İstanbul nüfusuna kayıtlı, kendisine, eşine veya çocuklarına ait bir gayrimenkulü olmayan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların bu hizmetten faydalanabildiğini belirtti.
"Bu konuda kaymakamlıklarımız ve belediyelerimiz devreye girerek onlar da iş bulma konusunda yardımcı olacaklar. Bunların da talimatları kendilerine verilmiştir" diyen Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Başvuruları değerlendirirken olası bir haksızlığın önüne geçmek için tüm başvuruları sıkı bir şekilde denetledik, denetliyoruz. Burada tek amacımız, bu hizmetlerin gerçek sahiplerine ulaşmasıdır. Bunu bir ticari araç olarak kullanamayız. Eğer bunu bir ticari araç olarak sevgili vatandaşlarım kullanırsa, ihtiyacı olan, barınacak yeri olmayan vatandaşlarımıza çok ciddi haksızlık yapmış olurlar. Buna asla fırsat vermedik, vermeyeceğiz. Sadece İstanbul'da değil, diğer şehirlerimizde de bu çalışmalarımız devam ediyor ve edecek. Böylece Türkiye'nin bir yanında bu 45 metrekarelik daireler diye ifade ettiğimiz bu daireleri inşallah bir an önce bitirip sahiplerine teslim edeceğiz. Hedef, süratle en geç 2010 yılının sonuna kadar bu projenin hayata geçirilmesi olacaktır. İnanıyorum ki TOKİ, maharetli ekipleriyle bu yapıları bitirip şu anda beklenti içerisinde olan vatandaşlarımızı sahiplendirecektir."
AA

TOKİ Kayabaşı Yoksul Grubu kuraları çekildi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, yoksul grubu için yapılan İstanbul Kayabaşı'ndaki 504 konutun,
konut alma hakkı ve konut belirleme kuraları çekildi. Bağcılar Spor Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı
bağlantıyla katıldığı 504 konutun kurasına, 321'i engelli 6 bin 320 kişi başvurdu.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, kura çekilişinde yaptığı konuşmada, Başakşehir ilçesindeki Kayabaşı'nda başlatmış oldukları 60 bin konutluk uydu kentin, Türkiye'de bir bölgede yapılacak olan en büyük ve en modern uydu kent olduğunu söyledi.
Bayraktar, 504 konut için 6 bin 320 başvuru olduğu ve çoğu başvuru sahibine ev veremeyecekleri için üzgün olduğunu belirterek, "İnşallah imkanlar el verir de yoksul insanlarımızın tamamını bir yuvaya kavuştururuz" dedi. TOKİ'nin görevinin, alt gelir grubu ve yoksul insanları ev sahibi yapmak ve Türkiye'yi gecekondulardan kurtarmak olduğunu anlatan Bayraktar, kurasını çekecekleri 504 konutun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tüm Türkiye'de başlatmış oldukları bir projenin parçası olduğunu ifade etti. Vatandaşların, evlerin tamamlanmasıyla 22 yıl vadeyle 100 liralık taksitlerle ev sahibi olacaklarına dikkati çeken Bayraktar, yoksul grubuna yaptıkları evlerin, diğer yaptıkları orta ve üst gelir grubuna yaptıkları evlerden kalite açısından hiçbir farkı olmadığını söyledi. Kayabaşı'nın modern hayatın gerektirdiği donanımlar açısından en zengin bölge olacağını dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti: "Burada Taksim Meydanı'nın 4 katı büyüklüğünde meydan yapacağız. İSKİ binasının 25 katı büyüklüğünde teknik altyapı alanları olacak. Üniversitesi, okulları... Burada ilk etapta 27 tane ilköğretim okulu var. Diğer tüm olanaklarla birlikte metro da buraya gelecek. Büyükşehir Belediyemiz bütün ulaşım imkanlarını buraya kadar ulaştıracak. Bu proje, yaklaşık 8 ay önce başlattığımız bir projedir. Şu anda tüm Türkiye'de ihale aşamasında olan konutlarla da birlikte 7 bin konuttayız. Toplam 50 bin konut yapacağız. İnşallah İstanbul'da da bu sayıları artıracağız. Buradan hak sahibi olamayanlar, bundan sonra yine alt gelir grubuna da müracaat edebilirler."
Yoksul grubu için yaptıkları konutlarda çok titiz davrandıklarını ve hiçbir sosyal güvencesi ve geliri olmayan insanları seçmeye çalıştıklarını anlatan Bayraktar, "Yoksul grubunu ev sahibi yapmak bizim boynumuzun borcudur, görevimizdir" dedi.
TOKİ'nin, kendi kaynaklarını üreterek proje yapan bir devlet kurumu olduğunu belirten Bayraktar, "Zenginlere yaptığımız konutlardan kazandığımız paralarla kıymetli arsalarımızı değerlendirmek suretiyle elde etmiş olduğumuz kaynakla alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik bu atağımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Kayabaşı'nın, kendileri için çok önemli bir proje olduğunu dile getiren Bayraktar, "Kayabaşı'nda yapılacak olan 60 bin konutun 40 binini biz yapacağız. Yine İstanbul'un diğer bölgelerinde de konut yapmaya devam edeceğiz. İstanbul'u gecekondulardan, deprem riskinden kurtarmak için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Burada hak sahibi olamayan kardeşlerimiz için onlarla üzüleceğimi ve onlar için daha çok çalışacağımızı söylemek istiyorum."

KURA ÇEKİMİ
Kayabaşı'ndaki 504 konutun sahipleri, Bayraktar'ın çektiği ilk kuranın ardından yapılan çekilişle belirlendi.
Başvuru sahibi 321 engelliden üç kişi için çekilen kurada ilk ev Yavuz Selim Çelebi isimli vatandaşa çıktı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelebi, kura çekimi yapılacağı için gece hiç uyumadığını ve kendisine çıkacağını tahmin etmediğini söyledi. Evinin olmadığını ve annesinin bakımıyla 3 metrekarelik bir dükkanda yaşadığını anlatan Çelebi, "Çok mutluyum. Allah devletimizden razı olsun" dedi. Kura çekimiyle ev sahibi olmaya hak kazanan diğer engelli vatandaşlar ise Nurettin Karabudak ve Sevil Uzungül oldu.
 AA