TOKİ Kemalpaşa alt gelir için kuralar çekildi!

TOKİ Kemalpaşa alt gelir için kuralar çekildi! TOKİ Kemalpaşa alt gelir için kuralar çekildi!

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde TOKİ tarafından alt gelir grubuna yönelik sosyal konut projesi kapsamında yapımı devam eden konutların hak sahiplerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı.İzmir'in Kemalpaşa ilçesi, Çambel Mevkisi'nde toplam 679 konutun inşa edileceği  TOKİ  projesi kapsamında hak sahiplerinin belirlenmesiyle kura çekimi gerçekleşti. Kemalpaşa Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonu'nu dolduran aileler, Kemalpaşa 3. Noter başkatibi Alaaddin Koç huzurunda yapılan kura çekimiyle sonuçlar heyecanla beklendi. 

Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre; 4 kategoride başvuruların kabul edildiği çekilişe çocukları ile birlikte gelen aileler arasında en büyük heyecanı engelliler ve yaşlılar yaşadı. Yıllardır ev hayali kuranlar, kuradan çıkan isimleri duyunca gözyaşlarını tutamadı. İlki 12 Nisan 2019'da yapılan çekiliş, emekli listlerindeki eksik başvurulara yapılan itiraz üzerine yenilendi. Çambel'de '3+1' olarak planlanan 397 konutta, yeterli başvuru yapılmadığı için başvuruda bulunan herkes hak sahibi oldu. '2+1' olarak inşa edilen 282 konutun sahipleri ise kura çekildi.

2+1 evleri kurası için 695 kişi katılım gösterdi. Şehit aileleri kategorisine başvuruda bulunan 1 aile doğrudan hak sahibi oldu. 45 başvurunun bulunduğu engelli kategorisi için, 282 konutun yüzde 5'i olan 14 kişi hak sahibi oldu. 208 emekli başvurusundan ise konut sayısının yüzde 25'i kadar 71 emekliye kontenjan ayrıldı. Kalan konutlar için yapılan başvuruların ardından normal başvurular arasından belirlendi. Konut sayısının yüzde 20'si kadar yedek adayın belirleneceğini söyleyen TOKİ yetkilisi Mehmet Öç, ödemelerde engelli ya da emeklilere bir ayrıcalık tanınmadığını belirtti. Öç, "Vatandaşlarımız yüzde 12 ya da yüzde 20 peşinat yatıracak. Bunun dışında herhangibir ara ödeme talep edilmeyecek. Anahtar teslimi yapıldıktan sonra taksit ödemeleri başlayacak. Evin içine girmeden bir ödeme yapılmayacak" dedi.

AYNI MUTLULUĞU İKİNCİ KEZ YAŞADILAR

12 Nisan tarihinde yapılan çekilişte de talihliler arasında bulunan Ayşe Dündar (41) isminin ikinci kez okunmasıyla büyük mutluluk yaşadı. 2 çocuğu olduğunu söyleyen Dündar, "Mutluyuz çok şükür yine bize çıktı. Umudum vardı ama yine de hayırlısı diyordum" ifadelerini kullandı. Emekli İlknur Dedeoğlu (49) ise çekilişte yüzünün güldüklerini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: "Çok mutluyum ve heyecanlıyım. Kalbim duracak gibi. İlk kez evim olacak. Yıllardır kiradaydık. 2 çocuğumla birlikte 4 kişi yaşıyorum. Hiç evim olmayacak sanıyordum. Ev hayalim hep vardı. Ama bu sefer olacak heralde."

MUTLULUKLARINI YAKINLARIYLA PAYLAŞTILAR

Çekilişin yapıldığı salona 6 aylık torunu Tuana Yaşar ile birlikte gelen Nihat Kurtulmuş (52) emekli olduktan sonra memleketi Artvin'e dönmeyi düşündüklerini ancak Kemalpaşa'da ev sahibi olduğu için İzmir'de kalacağını söyledi. Kurtulmuş, "Torun bana uğur getirdi. Artvin'e dönecektim. Emekli olduktan sonra giderim diyordum ama şimdi gitmem. 4 kişi yaşıyoruz. Emekli maaşım 1300 lira, ne iş bulursam çalışıyorum" dedi. Çekilişe oğlu Uğur Karabulut'un adıyla katıldığını belirten anne Firdevs Karabulut, mutlu haberi oğluna telefonda iletti. Çok heyecanlı olduğunu anlatan Karabulut, "Kendi evim var ama çocuğumun şansı. Onu evlendireceğim, yuvası olsun evi olsun istiyordum. İlk çekiliş iptal oldu diye üzüldük. O zaman da çıkmıştı. İkinci kez şans tutmaz demiştik ama yine oldu" diye konuştu. Kızları Medine ve Remziye Nur ile birlikte çekilişe gelen Musa Parlak (35) da kirada yaşamaktan kurtulduğu için çok sevinçli olduğunu dile getirdi. Ev sahibi olmaya hak kazanan Rıfat Gök (52) "Şimdi çok adaletli bir seçim oldu. Herkes gönül rahatlığıyla sevincini yaşıyor. Geçen sefer itiraz ettik. Bu sefer emekliler adına banada çıktı. 5 kişi oturuyoruz. Oğlum askerde. İlk defa evimiz olacak" diye konuştu. 4 yaşında kızı olduğunu anlatan İnayet Geren (25) ise "Hep emekli ve engellilerin daha fazla şansı olduğunu sanıyordum. Bize de çıktı. Beklemediğimiz bir şeydi. Çok şaşırdık" diye konuştu.