TOKİ milyar dolarlık Arap fonları için seferber oldu

TOKİ milyar dolarlık Arap fonları için seferber oldu

TOKİ Arap ülkelerinde para bulmak için seferberliğe çıkardı. Dev fonlarla görüşen bürokratlar `İnşaat şirketlerini çekmeye çalışıyoruz. İlgi çok yüksek' dedi.


TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bahreyn, Abu Dabi, Katar'daki henüz Türkiye'ye gelmeyen ama yatırım yapmak isteyen dev Arap şirketlerini Türkiye'ye getirmek için harekete geçti.  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar, bu nedenle bürokratlarını bölgeye gönderdi. Bölgeyi ziyaret eden TOKİ bürokratları da Katari Diyar, Barwa gibi devasa kurumlarla görüştüklerini belirterek `4 gün içinde 24 şirketle görüşmeler yaptık. Bunların en az yarısı Türkiye'ye kısa süre içinde yatırım yapmak istiyor. Biz zemini hazırladık. Yakında TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da bölgeye gelerek son noktayı koyacak. Yabancı yatırımcıları Türkiye'ye getirecek imzalar atılacak' dedi. Bürokratlar görüştükleri her şirketin en az 30-40 milyar dolarlık fonlarının olduğunu inşaat ve banka şirketlerinin birarada bulunduğu önemli kurumlar olduklarını söylediler.


TAM BİR EKİP ÇALIŞMASI


TÜRK büyükelçilerin işlerini önemli oranda kolaylaştırdıklarını ve önemli randevuların alınmasında büyük çaba harcadıklarını belirten bürokratlar `Türkiye'yi henüz bilmeyen çok sayıda zengin şirket var. Bir kısmı Türkiye'ye gelmek istekmiş ancak yatırım fırsatlarının ne olduğunu bilmediği için harekete geçmemiş, bir kısmı da hiç düşünmemiş. Görüştüğümüz gruplar bünyelerinden inşaat şirketlerini ve bankaları birarada bulunduran dev gruplar. Yaptığımız üst düzey görüşmelerden önemli sonuçlar çıkacak' dedi.


POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK


TOKİ üst düzey bürokratları `Birçok şirket Türkiye'de birlikte iş yapalım teklifi getiriyor. Önemli oranda bir Arap sermayesi Türk inşaat sektörüne giriş yapabilir. Onlar pahalı ve devası binalar yapmakta tecrübeli. Bizim de büyük siteler konusunda önemli tecrübelerimiz var' dedi. Arap yatırımcılara Türkiye'de toplam 18 milyon adet konut olduğunu ve bunun da en az yarısının yeniden yapılması gerektiğini anlattıklarını vurgulayan bürokratlar `Bu büyük potansiyeli duyduklarında Türkiye ile ilgilenmeden edemiyorlar' dedi.İBRAHİM ACAR