28 / 05 / 2022

TOKİ Sapanca Kestanelik Konutları inşaatında son durum!

TOKİ Sapanca Kestanelik Konutları inşaatında son durum!

Sapanca'da yapımı devam eden Kestanelik Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımı süren TOKİ konutlarında sosyal konutlar yüzde 80, diğer konutlar ise yüzde 20 seviyesinde tamamlandı.Sapanca Kestanelik Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapımı süren  TOKİ  konutlarında sosyal konutlar yüzde 80, diğer konutlar ise yüzde 20 seviyesinde tamamlandı. Proje kapsamında 130’u sosyal ve hak sahiplerinin olmak üzere 740 daire ile 35 ticari alanın yapımında gelinen aşamaları Sapanca Gazetesi editörleri okurlarımız için derledi.


ZAMANINDA TAMAMLANACAK


TOKi İnşaatının söz verilen zaman diliminde tamamlanacağını ifade eden Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, “Burada hepsinden önemli olan mevcut alanda yaşayan hak sahiplerimizdi. Bununla ilgili ufak tefek sorunlar yaşadık ancak sosyal konutların yüzde 80’i tamamlanmış vaziyette ve yakın bir zamanda yeni evlerine geçiş yapacaklar. Tüm vatandaşlarımız gibi roman kardeşlerimizin de elimizden geldiği kadarıyla yanında oluyoruz.” dedi.


2 AY SON SATIŞA ÇIKACAK


Genel anlamda inşaatların yüzde 20 oranında tamamlandığını belirten Yılmazer, “İnşaatlar yüzde 30 aşamasına geldiğinde satışa çıkacak. Tahminimce 2 aylık bir süreçten bahsediyoruz. Satışlar Ziraat Bankası üzerinden gerçekleşecek” diye konuştu. TOKİ konutlarında bölümler ve inşaatların durumları şöyle:


101 ADA ORTA BÖLÜM


TOKİ konutlarının en büyük adası olan 101 ada projenin doğu ve batı sınırları ile orta alana yerleştirilmiş durumda. 33 bloktan oluşan bölümde zemin + 3 kat ve zemin + 4 kattan oluşan 327 daire yer alıyor. Bu adadaki blokların ufak bir kısmının kaba inşaatı tamamlanmış durumda ancak büyük bir bölümünün inşaatı hiç başlamamış veya temel aşamasında.


102 ADA ATATÜRK STADI CEPHESİ


Sapanca Atatürk Stadı yanında bulunan 102 adada 4 blok halinde zemin + 4 kattan oluşan 79 dairenin kaba inşaatı tamamlanmış durumda.  


103 ADA – GÜNEY CEPHESİ


103 ada zemin + 4 kattan oluşan 8 blok halinde inşa ediliyor. 158 dairenin bulunduğu bölümde 4 bloğun kaba inşaatları tamamlanmak üzere 5. bloğun ise şuanda 4. kat inşaatı sürüyor.  Diğer 3 bloğun inşaatına ise henüz başlanmamış durumda.


104 ADA SOSYAL KONUTLAR


Gazipaşa Mahallesi Kestanelik mevkisinde yapımı devam eden TOKİ konutlarında, bölgedeki yıkımların tamamlanmasının ardından çalışmaların hızı da arttı. Sosyal ve bazı hak sahiplerinin konutlarının bulunduğu 104 adada, 129 dairenin yapımı yüzde 80 oranında tamamlandı. Dış cephelerinin boyaları da olmak üzere neredeyse tamamının bittiği konutlarda iç alanların yapımı ve çevre düzenlemesi devam ediyor.


105 ADA SAPANCA KOCAELİ YOLU CEPHESİ


Anayolun bulunduğu cephede yer alan ve ticari alanlarında bulunduğu 105 adada 12 daire, 4 dükkan, 3 dükkan, 12 daire, 4 dükkan, 3 dükkan, 3 dükkan, 11 daire, 4 dükkan, 3 dükkan ve 12 daire, 4 dükkan dizilişiyle toplam 28 dükkan ve 47 daire yer alıyor. Buradaki inşaatlar zemin + 3 kat halinde 12 daire bulunduğu kaba inşaatı tamamlanmak üzere olan bir bloğun haricinde henüz temel ve birinci kat aşamasında.


200 ADA GÜNEY BATI TİCARİ ALANI


Bu alanda 4 dükkandan oluşan ticari alan yapımı gerçekleştirilecek. Bu alanda şuana kadar her hangi bir çalışma başlamış durumda değil.


201 ADA DOĞU TİCARİ ALANI


Bu alanda 3 dükkandan oluşan ticari alan yapımı gerçekleştirilecek. Temel aşamasında olan ticari alan, sosyal konutların bölgesinde köşede yer alıyor.


Sakarya Halk Gazetesi