TOKİ'den ev alırken nelere dikkat etmeli?

TOKİ'den ev alırken nelere dikkat etmeli? TOKİ'den ev alırken nelere dikkat etmeli?

2 bin 286 konutu açık satışa çıkaran Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, dar gelirlileri Ankara’dan Sivas’a, Burdur’dan Şanlıurfa'ya, Çankırı’dan Niğde'ye kadar 83 bin liradan başlayan fiyatlarla ev sahibi yapıyor. İşte TOKİ başvuru şartları 2019...Türkiye'nin farklı noktalarında yeni konutlar hayata geçiren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu yıl da özellikle emekli ve dar gelir grubuna odaklandı. Güneş gazetesinde yer alan habere göre, birçok şehirde konutlarını satışa çıkaran TOKİ, konut sahibi olmak isteyen düşük bütçeli vatandaşlar için binlerce konutu daha satışa sundu. 21 şehirde hayata geçirilen konut projeleri özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli bir fırsat sunuyor.

BAŞVURU TARİHİNE DİKKAT

83 bin TL'den başlayan konut fiyatlarında, taksitlerde 306 liradan başlayarak artıyor. Düşük taksit fiyatlarıyla konut  sahibi olma şansı sunan TOKİ’nin bu konutları için son başvuru tarihi, 31 Temmuz, 29 Ağustos, 30 Eylül ve 31 Aralık olarak 4 farklı döneme ayrılıyor.

YÜZDE 10 PEŞİNAT ÖDENECEK

Açık satıştaki konutların başlangıç fiyatı 83 bin 345 lirayla 271 bin 536 lira arasında farklılık gösteriyor. Ödeme seçenekleri de 15 yıla hatta 20 yıla kadar uzanıyor. Satıştaki daireler için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak değişiklik gösteriyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzayabiliyor. Vade süreleri de projeye göre 96, 108, 120, 180, 216 ve 240 ay olarak değişiyor.

240 AY VADE İMKÂNI VAR

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle bunların dul ve yetimlerine yüzde 10 peşin 240 ay vadeli, sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıcı teslim tarihini takip eden ayitibarıyla başlayacak biçimde konut satışı yapılıyor. Diğer satışlarda ise ilk taksit ödemeleri sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay itibarıyla başlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

T.C. vatandaşı olmak, projenin yer aldığı il/ilçe sınırlarıiçinde bir seneden az olmamak koşuluyla ikamet etmek, TOKİ’den konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak, kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün ya da müstakil bir konutunun olmaması, başvuru tarihi itibarıyla 25 yaşını doldurmak, aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4 bin 500 lira olması gerekiyor.

 

1000 TL'den az taksitli  TOKİ  projeleri Temmuz 2019!

TOKİ sözleşmesi imzalamadım ne olur?