04 / 07 / 2022

Torunlar GYO 3 yeni otel açacak!

Torunlar GYO 3 yeni otel açacak!

70 milyon dolar yatırım bedeliyle hizmete açılan Hilton Mall of İstanbul’la beraber turizm sektörüne adım atan Torunlar GYO, ikisi İstanbul ve biri Antalya’da üç otel daha açacaklarını açıkladı.



Torunlar GYO, geçtiğimiz gün hizmete açılanHilton Mall of İstanbul markasıyla turizm sektörüne giriş yaptı. 5 yıldızlı Hilton Mall of İstanbul 70 milyon dolarlık yatırımla tamamlandı. Otel içerisinde 175 oda, 1410 kişi kapasiteli balo salonu ve 13 toplantı odası bulunuyor. Torunlar GYO, ikisi İstanbul biri Antalya’da olmak üzere 3 otel daha açacak. Hilton Mall of İstanbul’un açılışı nedeniyle yapılan toplantıda açıklamalarda bulunan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; “Pandemi döneminde Torunlar GYO olarak planladığımız otel yatırımımızı tamamladık ve bu zor günleri kısa sürede atlatacağımıza olan inancımız ile Hilton Mall of İstanbul’da konuklarımızı ağırlamaya başladık” ifadelerini kullandı.

Dünya'da ter alan haber göre; havaalanına en yakın 5 yıldızlı otel olduklarından bahseden Torun, aynı zamanda Mall Of İstanbul’un içinde olmalarının da otelin açmalarında en büyük etken olduğundan bahsetti. AVM’de hala ziyaretçilerinin yüzde 20’sinin yabancı olduğunu aktaran Torun, “Oteli iş hayatı, sağlık turizmi ve alışveriş turları gibi farklı etkinliklerle destekleyeceğiz. Geniş balo salonu olan otellerinin açılmasıyla kongre turizmi için olduğu kadar yabancı düğünlere de ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Dünyada ertelenen turizm talebinin 2021 ortalarında hayata geçmesiyle daha fazla konuk beklediklerini dile getiren Torun, “Özellikle 2021’in son çeyreğinde sektörün en iyi sezon geçirdiği 2012 ve 2013 yıllarındaki gibi doluluk oranları ve fiyatlar bekliyoruz” diye konuştu. Turizim alanında üç otel yatırımının daha sürdüğünü söyleyen Aziz Torun, “Bu yatırımlardan biri İstanbul Beykoz’da bulunan Paşabahçe arsasında diğeri ise Tophane’de Galataport’un yanında olacak. Üçüncü otelimiz ise Antalya’da olacak” bilgisini verdi.

Bu yıl ile ilgili yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Aziz Torun, “2020’de 5. Levent’in yeni etabı ile diğer otel yatırımlarımıza başlamayı planlıyorduk. Bunun için 340 milyon liralık yatırım planladık. Ancak pandemi nedeniyle yatırım bütçesini 170 milyona indirmek durumunda kaldık. Tophane ve Antalya’daki otel yatırımlarımızı yavaşlattık. Paşabahçe’deki oteli 2023 yılında açacağız” şeklinde konuştu. Torun, 2021’de ise 195 milyon liralık bir yatırım planladıklarını, bu yatırımla 700 konuttan oluşan 5. Levent’in ikinci etabına başlayacaklarını açıkladı.

Hilton lokasyon yerine projeye adını verdi

Hilton Mall of İstanbul Otel Genel Müdürü İlter Türkmenoğlu Hilton’un dünyada sayılı Türkiye’de ise ilk kez bir projeye adını verip otel açtığını açıkladı. Genelde Hilton’un bulunduğu bölgeye adını verip açıldığından bahseden Türkmenoğlu, bu kararda Mall Of İstanbul’un büyüklüğü ve Uluslararası Alışveriş Konseyi'nce dünyada “Best of the Best” seçilmesinin etkili olduğundan bahsetti. Türkmenoğlu, otelin arsa dahil 70 milyon dolarlık yatırım bedeli ile Torunlar GYO’nun yüzde 100 iştiraki olan TRN Otel İşletmeciliği tarafından franchise anlaşması modeli ile işletileceğinden bahsetti.

Konut satışında hedefi yakaladı

Bu yıl konut satışında 488 milyon liralık satış hedefine ulaştıklarını söyleyen Aziz Torun, buna karşın kira gelirlerinde yüzde 30’luk bir düşüş yaşandığını açıkladı. Mağazalarındaki markaların kiralarını mart ayında yüzde 20 düşürdüklerini, nisan ve mayısta ise yüzde 1 kira aldıklarını açıklayan Torun, “Normalleşme sürecinin başladığı haziranda ise ciro üzerinden yüzde 50 indirim yaptık. Hala desteklerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

Torunlar GYO'dan 'Hilton Mall of İstanbul Oteli' açıklaması!

Hilton Mall of İstanbul Otel kapılarını açtı