09 / 08 / 2022

Toyota Yaris Cross'un satış hedefi açıklandı! Corolla Cross'un yola çıkacağı tarih belli oldu

Toyota Yaris Cross'un satış hedefi açıklandı! Corolla Cross'un yola çıkacağı tarih belli oldu

Japon otomobil devi Toyota'nın SUV segmentine son dönemde yaptığı ataklar devam ediyor. Geçtiğimiz 22 Haziran'da Yaris Cross'u tanıtan Japon markanın yıl sonu satış hedefi belli oldu. Toyota yakın bir zamanda Corolla Cross'u pazara sürmeye hazırlanıyor.Toyota, Türkiye'de elinin zayıf olduğu SUV segmentine peş peşe sürdüğü modellerle iddiasını güçlendirmeye çalışıyor. Markanın geçtiğimiz 22 Haziran'da tanıttığı Yaris Cross'a gelen talepler markanın yüzünü güldürdü.

Toyota SUV segmentine yakın zamanda dünyada en çok satan model olan Corolla Cross'u da sürecek. 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, 2022'nin ortasında satışa sunulan Yaris Cross'a gelen talebin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye Japonya'dan yıl sonuna kadar 1000 adetlik araç kotası ayrıldı.

B-SUV segmentinin iddialı yeni temsilcisi Yaris Cross, lansmana özel 667 bin 800 TL'den başlayan fiyatlarla Toyota plazalardaki yerini aldı. B-SUV segmentindeki tek tam hibrit seçeneği olan Toyota Yaris Cross Hybrid ise 702 bin 600 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Bozkurt, Toyota'nın Yaris Cross'un Türkiye'de satışa sunulmasına ilişkin İzmir'de düzenlenen toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Yaris Cross modelinin, Türkiye'de önümüzdeki dönemin en iddialı modellerinden biri olacağını belirten Bozkurt, "Kendini kanıtlamış Toyota SUV ailesinin en yeni üyesi Yaris Cross'un kısa zamanda büyük bir hayran kitlesine sahip olacağını düşünüyorum." dedi.

Tamamen yeni bir model olan Yaris Cross'un güçlü ve dinamik tasarımının, geniş iç hacmi ve fonksiyonel özellikleriyle farklı segmentlerden pay alabilecek potansiyele sahip olduğunu aktaran Bozkurt, "Tavan yüksekliği, diz mesafesi, sürüş konforu ve donanımlarıyla B segmenti bir araçta kolay bulamayacağınız standartları sunuyor. Günümüzde segmentlere yönelik kalıplar SUV dominasyonuyla kırılmaya başladı. Toyota'nın yeni SUV stratejisi kapsamında Cross ürün ailesinin ilk ürünü Yaris Cross ile SUV ürün gamı daha da güçleniyor." diye konuştu.

YARİS CROSS'UN POTANSİYELİ 10 BİN ADET

"Dünyada Yılın Şehir Otomobili" seçilen Yaris Cross'un segmentinde eşsiz bir konumda olduğunu ifade eden Bozkurt, şunları kaydetti:

"2022'nin ortasında satışa sunduğumuz Yaris Cross için şimdiden çok fazla talep olduğunu söyleyebiliriz. Yıl sonuna kadar alabildiğimiz adet 1.000 olduğu için hedefimiz bu şekilde olacak. Önümüzdeki yıl ne kadar araç alacağımız henüz netleşmedi ancak bu aracın normal pazar şartlarında, araç bulunabildiği koşullarda yaklaşık 10 bin adetlik bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi SUV segmenti çok fazla büyümeye başladı. SUV segmenti içerisinde ise B-SUV yüzde 57'lik bir pay ile günümüzde en büyük SUV segmenti haline geldi. oldu. Bu açıdan Yaris Cross'un potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade edebiliriz."

Yakıt fiyatlarının ve çevre bilincinin arttığı bu dönemde hibritlere olan ilgiye işaret eden Bozkurt, "Son 3-4 ayda daha önce hiç olmadığı kadar hibrit araç soran oldu. Şu anda çok ciddi oranda tüm modeller için herkes hibrit soruyor. Hibrit talebi artıyor. Çünkü birçok avantajının yanında önemli ölçüde bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Hibritlere talebin arttığı bu dönemde, Yaris Cross modelinde de satış hedefimiz yaklaşık yüzde 50 hibrit, yüzde 50 benzinli model satmak olacak." şeklinde konuştu.