Trabzon Küçük Ayvasıl Kilisesi turizme kazandırılıyor!

Trabzon Küçük Ayvasıl Kilisesi turizme kazandırılıyor!


Trabzon'daki tarihi Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin kapsamlı restorasyon ve röleve çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek talep edildi. Öz, " "Kilise kent merkezinde kurulmuş olmasına rağmen şu anda harabe vaziyettedir." dedi.


Trabzon'un Çarşı Mahallesi'ndeki tarihi  Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin kapsamlı restorasyon ve röleve çalışması için Kültür  ve Turizm Bakanlığından ödenek talep edildiği bildirildi.


Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Küçük  Ayvasıl Kilisesi'nin kentin en eski kiliselerinden olduğunu söyledi.Kilisenin üç nefli bir bazilika olduğunu belirten Öz, "Küçük Ayvasıl  Kilisesi'nin narteksi yok. Nefler içten ve dıştan yuvarlak planlı ve zemininde  kriptası var. Giriş kapısında Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde 1. Basil  zamanına ait onarım kitabesi bulunuyor. İçerisinde daha geç dönemlere ait fresk  kalıntıları ve Naosta 'T' şekilli iki ayak ve iyon başlıklı sütunu var" dedi.


 Öz, Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin ziyarete kapalı olduğunu ifade ederek,  "Kilise kent merkezinde kurulmuş olmasına rağmen şu anda harabe vaziyettedir. Bu  nedenle de uzun süredir kapısı kilitli ve ziyarete kapalı. Kilisenin kapsamlı  restorasyon ve röleve çalışması için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel  Müdürlüğünce, Kültür ve Turizm Müdürlüğünden istenen bilgi ve rapor  gönderilmiştir" diye konuştu.


 "Öncelikle kilisenin temizliği yapılacak"


 Kilisenin restorasyon maliyetinin yaklaşık 25 bin lira olduğunu  vurgulayan Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu kapsamda kilisenin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı  Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünden ödenek talep edilmiştir. Ödenek geldiği  takdirde tarihi Küçük Ayvasıl Kilisesi de turizme kazandırılacak. Öncelikle  kilisenin temizliği yapılacak. Restorasyonla kilisenin mevcut dokusu ortaya  çıkartılacak. Mevcut doku bozulmadan yapının korunmasına ve sağlamlaştırılmasına  yönelik de çalışmalar yapılacak."


Öz, Küçük Ayvasıl Kilisesi'nin Trabzon turizmi açısından da önemli  olduğuna dikkati çekerek, "Küçük Ayvasıl Kilisesi yerli ve yabancı turistlerin  ilgisini çekebilecek noktada yer alıyor. Hem Trabzon merkezinde bulunması hem de  en eski kiliselerden birisi olmasından dolayı çok önemlidir. Küçük Ayvasıl  Kilisesi restore edildikten sonra turizme olan ilgiyi üst noktalara taşıyacaktır"  dedi.


Trabzon'daki tarihi eserlere değer verilmesini amaçladıklarını  vurgulayan Vali Öz, Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek geldiği takdirde kısa  sürede çalışmalara başlayacaklarını ve kiliseyi turizme kazandıracaklarını  kaydetti.


Ortadoğu