07 / 07 / 2022

Tunç Soyer’den İzmir için deprem raporu!

Tunç Soyer’den İzmir için deprem raporu!

İzmir Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim depremi sonrasında İzmir'i dirençli hale getirmek için risk azaltma projelerin hayata geçeceğini dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en büyük deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini uygulayarak dirençli kente dönüştürme yolunda öncü olmaya devam ediyor.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; 30 Ekim İzmir depremi sonrasında bir senede önemli uygulamalar hayata geçirdiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Depremin ardından en büyük önceliğimizin İzmir’i dirençli kent haline getirmek olduğunu bir kez daha anladık. İzmirlilerin öncelikle yaşadıkları kentte, yaşadıkları binalarda kendini güvende hissetmeleri gerekiyor. Bunun için Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini hayata geçirdik. Bir taraftan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile kentteki mevcut yapı stokunun envanterini çıkarırken diğer yandan ODTÜ koordinasyonunda 10 üniversitenin katkısıyla depremsellik araştırması ve zemin davranış modelinin çıkarılması için harekete geçtik. Türkiye'de ilk, dünyada da örneği çok az olan bu çalışma da 30 ay içinde tamamlanacak. Ayrıca 30 Ekim depremi sonrası orta ya da ağır hasar raporu almış tüm binalar için emsal artışı vereceğimizi duyurmuştuk. Bayraklı’da parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Bunu İzmir geneline yaymak için ilk mecliste önergemizi de vereceğiz. İzmir’de herkesin kendini güvende hissetmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

200 milyon lira kaynak

30 Ekim İzmir depremi öncesinde Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığını kuran Büyükşehir Belediyesi, depremden 10 gün gibi kısa bir süre sonra çeşitli üniversitelerden akademisyenler, afet yönetiminde paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla “İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması”nı gerçekleştirdi. Türkiye'de deprem ve afet konusunda uzman bilim insanlarının da içerisinde olduğu Afet Bilim Kurulu’nu oluşturan Büyükşehir Belediyesi, deprem çalışmaları için de 200 milyon lira kaynak bütçe ayırdı. 

Tunç Soyer’den İzmir için deprem raporu!

Depremzedeler büyük destek 

İzmir’i dirençli şehire dönüştürmek için çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda depremin zararlarını ortadan kaldırmak için kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. Barınma sorununu ortadan kaldırmak için depremzedeleri ve onlara yardımcı olmak isteyenleri bir araya getiren Büyükşehir Belediyesi, “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasını düzenledi. Bu kapsamda taahhüt edilen kira desteği 42 milyon 649 bin liraya ulaştı. Bir Kira Bir Yuva kampanyası haricinde sadece Büyükşehir bütçesinden 5 bin 216 depremzedeye 35 milyon 126 bin 900 lira kira yardımı verildi. 

Barınma sorunu ortadan kalktı

Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda depremzedelere Uzundere’deki konutlarda bir senelik süreçte  ücretsiz barınma imkânı sundu. 5 yıldızlı bir otel binasının 380 odası da deprem mağdurlarının hizmetine sunuldu. Depremzedelere yardımcı olmak isteyen kişi ve kurumlar ise Halkın Bakkalı üzerinden bir araya getirildi. Bu sayede beyaz eşya, mobilya, küçük ev aletleri, yiyecek, giyecek, barınma, kırtasiye gibi farklı kalemlerde 19 milyon lira tutarında bağış verildi. Bin hanenin ev eşyası tamamlandı. Deprem esnasında 17 farklı noktaya istasyon kuran Büyükşehir Belediyesi, 171 bin 375 kişilik yemek dağıttı.

Tunç Soyer’den İzmir için deprem raporu!

Bina kimlik sistemi kuruluyor

Büyükşehir Belediyesi, 4 Mart 2021’de şehirdeki mevcut yapı stokunun envanterini çıkartma konusunda karar vererek İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile protokol imzaları atıldı. Depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçesinde hayata geçirilen çalışma dahilinde 33 bin 100 konutla ilgili saha ve arşiv çalışmasını bitirdi. Sahada gerçekleşen sokak taramasıyla arşiv ve proje verileri incelendi.Schmidt çekici ve karot sonuçlarından derlenen beton dayanımı verileri ile analiz edilerek yapım yılı da esas alınarak bilimsel yöntemlerle rapor çıkarıldı. Yapı envanteri çalışmaları ve bina kimlik belgesi sistemi Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerinin sonrasında İzmir’in tamamına yaygınlaştırılacak. Büyükşehir Belediyesi, uzun vadede şehir bütününde 869 bin 217 yapının envanterini çıkarmayı amaçlıyor. 

Ruhsatlı yapılar daha kolay dönüşecek 

Büyükşehir Belediyesi, ruhsatlı yapılar için dönüşümü daha kolay hale getirecek önemli uygulamayı gerçekleştirdi. 30 Ekim depremi ardından ağır ve orta hasarlı olarak belirlenen yapılar ile 1998'nin ardından ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapıların dönüşümü için kolaylık sağlayan proje  1 Mart 2021’de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı. Depremde evleri hasara uğrayan yurttaşların yeni yapacakları konutlarda hak kaybı olmalarının önüne geçen düzenleme, benzer bir felaket meydana gelirse hasar alma ihtimali olan yapıları da ilgilendiriyor.  

Kent geneline emsal müjdesi

12 Ekim 2021’de ise Bayraklı’da evi yıkılan depremzedelerin bir senedir beklediği emsal artış kararı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kararlaştırıldı. Bayraklı’da parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışı oy çokluğuyla onaylandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehir genelinde depremde ağır veya orta hasara uğramış binaların tümüne parsel bazında emsal artışı verilmesi konusunda önergeyi ilk mecliste sunacağını açıkladı. 

Orta hasarlı yapılar için kredi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremde orta hasarlı olarak tespit edilen binaların dönüşümünü de dahil eden 340 milyon dolarlık Acil İyileştirme Kredisi (ERL) kullanmak içim Dünya Bankası ile görüşmeler yaparak anlaşma imzaladı. Kredi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından ülke yatırımının programına dahil edilmesinin ardından  kullanılabilecek. Böylelikle orta hasarlı bina sahipleri binalarını yenilemek için belediye garantörlüğünde uzun vadeli, düşük faiz oranlı kredi kullanabilecek. 

Tunç Soyer’den İzmir için deprem raporu!

Faylar araştırılıyor

2021 senesinin Ağustos ayında ise Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırması projesi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol anlaşması gerçekleştirdi. Şehri etkileme riskine sahip olan deniz ve karadaki fay hatlarının incelemeye başlanacağı depremsellik araştırması ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içerisindeki yaklaşık 11 bin hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özelliklerinin modellenmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalarla şehrin tsunami ve sismik hareketleri araştırılacak, diri fayları saptanacak bunların en son ne zaman hareketlendiğine bakılacak.
İzmir'de 100 kilometre yarıçapında belirlenen alan üzerindeki faylar haritalandırılacak.

Kentsel dönüşüm hızlandırıldı 

Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de tehlikeli konut alanı konumunda olan gecekondu ve ruhsatsız kaçak yapıların yer aldığı Uzundere, Gaziemir, Örnekköy, Ege Mahallesi, Ballıkuyu ve Çiğli Güzeltepe’deki kentsel dönüşüm projelerini de hız verdi. Başkan Tunç Soyer’in Büyükşehir şirketi İZBETON’u ihale sürecinin içerisine katmasıyla 2016’dan bu güne yavaşlayan süreç yeniden hızlandı. Böylece sadece iki sene içinde Ege Mahallesi’nde yaklaşık 500 milyon, Örnekköy’de ise yaklaşık 550 milyon lira olmak üzere 1 milyar liranın üzerinde ihale bedeli olan kentsel dönüşüm yapım çalışmaları başlatıldı. Gaziemir Aktepe ve Emrez’de de 150 milyon lira ihale bedeli olan yapım işi için protokol imzaları atıldı. 

Yüzde yüz uzlaşı, yerinde dönüşüm, “Büyükşehir güvencesi ve garantörlüğü” anlayışı ile çalışan Büyükşehir, kentsel dönüşüm alanlarında kültür merkezinden spor alanlarına, pazar yerinden yeşil alana kadar tüm altyapı yatırımını da gerçekleştiriyor. Büyükşehir, 2016-2020 seneleri içinde Uzundere 1. Etap ve 2. Etap ile Örnekköy 1. Etapta 960 bağımsız birimin anahtar teslimini gerçekleştirdi. Örnekköy 2. Etap için 2020’de yükleniciyle sözleşme imzaları atılarak bu kapsamda 190 bağımsız birim inşa edilecek ve proje 2023’te bitirecek. İZBETON ile Örnekköy 3. ve 4. Etap, Gaziemir Aktepe ve Emrez’de 1. Etap’ta toplam 1300 bağımsız birimin inşaatı için protokol imzalayan Büyükşehir, 2024’te bu alandaki çalışmalarını da tamamlayacak. Ege Mahallesi’nde birinci etap için ise 2020’de yüklenici ile sözleşme imzalandı. Birinci etap kapsamında 1028 bağımsız birim 2025 yılına kadar bitirilecek.

Uzundere 3. Etap’ta toplam 1422 adet, diğer alanlarda 2900 adet olmak üzere toplam 4322 adet bağımsız bölüm ise kat karşılığı anahtar teslim yapım ihale aşaması gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çiğli Güzeltepe’de kentsel dönüşüm için tüm çalışmalar tamamlandı ve uzlaşma aşamasına geldi. Ballıkuyu’da da uzlaşma görüşmeleri devam ediyor. 

İzmir'in kent merkezinde deprem riski yüksek!