Tüpraş 3 milyar dolarlık yatırımı devreye alıyor!

Tüpraş 3 milyar dolarlık yatırımı devreye alıyor!

2.9 milyon tonluk ilave motorin üretim kapasitesi sağlamanın yanında mevcut tesislerin de daha yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayarak şirketi adeta “Yeni Tüpraş” noktasına taşıyan yatırım, Ocak 2015 başında tam kapasiteyle devreye girecek.
Tüpraş’ın 3 milyar dolar harcamayla hayata geçirdiği fuel-oil dönüşüm tesisi yatırımı tamamlandı. 2.9 milyon tonluk ilave motorin üretim kapasitesi sağlamanın yanında mevcut tesislerin de daha yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayarak şirketi adeta “Yeni Tüpraş” noktasına taşıyan yatırım, Ocak 2015 başında tam kapasiteyle devreye girecek. 


Türkiye’nin tek rafineri şirketi konumundaki Tüpraş, yeni yıla daha yüksek üretim kapasitesi ve daha verimli tesislerle giriyor. İskele ve demiryolu bağlantıları dahil 3 milyar dolara mal olan Tüpraş Fuel-Oil Dönüşüm Projesi tamamlandı. 


Genel Müdür Yavuz Erkut, 36 ayda tamamlanan ve ortalama 8 bin kişinin çalıştığı Fuel Oil Dönüşüm Yatırımı’nda çalışan sayısının dönem dönem 10 bin kişiye ulaştığını aktardı. Erkut, resmi açılışını 15 Aralık’ta yapacaklarını, proje kapsamında bundan sonra da 500 kişinin istihdam edileceğini kaydetti. 


Tüpraş, yeni yatırımını bütün üniteleriyle birlikte 2015 yılının başında devreye almayı hedefliyor. Yıllık 2.9 milyon tonluk ilave motorin üretim kapasitesi sağlayan proje ayrıca, şirketin mevcut tesislerinin daha yüksek kapasiteyle çalışmasına da imkân verecek. 


Türkiye geçen yaklaşık 12 milyon ton motorin ithalatı yaptı, bunun büyük çoğunluğu dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirildi. Tüpraş’ın yeni yatırımı, ise motorin ithalatının bir miktar azalmasını sağlayacak. Şirketin gelecek yıl 10-11 milyon ton motorin üretimi hedeflediğini belirten Genel Müdür Erkut, “Bunun paralelinde de benzin ve jet yakıtı üretimimiz yaklaşık yüzde 25-30 civarında artacak. Yaklaşık 2.5-3 milyon ton civarında ürettiğimiz fuel oil ise birkaç yüz bin tonlar civarında kalacak” diye konuştu. 


500-550 milyon dolar ilave kâr 


Genel Müdür Yavuz Erkut, yeni yatırımın petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen FAVÖK’e yıllık katkısının 500-550 milyon dolar civarında olmasını hedeflerini yineledi. Erkut, “Aslında fizibilitemizde esas referans fuel-oil fiyatıyla motorin fiyatı arasındaki fark. Buna baktığınızda farkın korunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla 2015 için belirtilen FAVÖK’ün rakamlara yansıyacağını düşünüyoruz” dedi. 


Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, yeni yatırımla birlikte Türkiye’nin cari açığının yıllık 1 milyar dolar azalacağını da söyledi.


Erkut: Toplam tüketim tahminlerimizi aşıyor


Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, üç yıl önce yaptıkları projeksiyonlarda, Türkiye’nin toplam petrol ürünü tüketiminin 2015 yılında 34 milyon tonu bulacağını tahmin ettiklerini belirterek “Bu tüketimi Türkiye 2014’te yapacak gibi gözüküyor. Yine 2015’te 17 milyon tonluk motorin tüketimi öngörmüştük, 2014’te 17 milyon ton motorin tüketimi gerçekleşiyor. Tüketim biraz bizim beklentimizin üzerinde hareket ediyor ama oldukça yakın” dedi.


Memioğlu: Hedef rekabetçi rafineri


Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, son 9 yılda 5.2 milyar dolarlık yatırım yapılan Tüpraş’ın dünya enerji piyasasının önemli oyuncularından biri haline geldiğini söyledi. Bölgesindeki toplam 71 rafineri ile rekabet eden Tüpraş’ın Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketlerinden biri olma yolundaki hedefine emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Memioğlu, “Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde üretilecek 2.9 milyon tonluk motorin ile yerli üretim miktarımız da 11 milyon tona yükselmiş olacak” dedi. Memioğlu, Türkiye’nin dizel ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak yeni tesislerdeki bu ilave üretimle, bugüne kadar yurtdışına ödenen 1 milyar doların ülke içinde kalacağını vurguladı.


Fiyatlar referans ülkelerden düşük


Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının hala pahalı olduğu yönündeki iddialarla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “EPDK’nın açıklamış olduğu ve takip etmekte olduğu dört ülkedeki bayi ve dağıtım kuruluşları masraf ve kâr payını çıktığınızda da Tüpraş’ın bugünkü fiyatlarının tüm bu izlenen ülkelerden daha ucuz olduğu görünüyor.”Dünya