Çukurova Balkon

Turizmcilere "tematik otel" önerisi!

Turizmcilere Turizmcilere "tematik otel" önerisi!

Tur Operatörleri Platformu, farklı temalara yer verilen otellerin tatilcilere alternatif sunarak turizmi hareketlendireceğini öngörüyor. Otel işletmecilerine, Osmanlı sarayı, köy evi, otağ gibi özel temalara yer vermelerini önerildi...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Tur Operatörleri Platformu, otel işletmecilerine, Osmanlı sarayı, köy evi, otağ gibi özel temalara yer vermelerini önerdi.


Platform sözcüsü Cem Polatoğlu, AA muhabirine, Türkiye'de tatil denildiğinde beş yıldızlı, "her şey dahil" konsepte sahip oteller akla geldiğini söyledi.


Bu tarz otellerin artık klasikleşmiş tatil anlayışı sunduğunu savunan Polatoğlu, "Bu otellerin mimari yapıları bile birbirine benzer hale geldi. Buralarda sunulan hizmetlerin çeşitleri, yapılan etkinliklerin şekli ve saati bile neredeyse aynı oldu" dedi.


Polatoğlu, "her şey dahil" uygulamasının turizmcilere maddi yük getirdiğini, çevresindeki esnafa da zarar verdiğini belirterek, tematik otellerle tatil anlayışına farklılık getirilmesi gerektiğini ifade etti.


Yurt dışında birçok örneği olan buz, kale, saray, tren otel gibi uygulamaların Türkiye'de sınırlı kaldığını anlatan Polatoğlu, "Bu tarz otellerin bazı örnekleri Türkiye'de de mevcut. Antalya'da ağaç ev, Kapadokya'da peri bacası otelleri gibi güzel örnekler var ancak sayıları yeterli değil. Bu oteller çoğaltılmalı" dedi.


Polatoğlu, Türkiye'nin zengin kültürel mirasa sahip olduğunu ve bu özelliğinin çok iyi değerlendirilebileceğini belirterek, şöyle devam etti:


"Osmanlı sarayı, köy evi gibi dizayn edilmiş mekanlar, her şey dahil 5 yıldızlı otel anlayışını değiştirir ve turizmcilere daha fazla gelir sağlar. Bu tarz otellerde tatil yapmak çok farklı ve unutulmaz anılar yaşatır. Bir köy gibi dizayn edilmiş otelde inek sağıp, kümesten yumurta toplayabilmek, tarhana ve reçel yapıp, ununu el değirmeninde öğütebilmek insanları farklı zaman geçirebilmelerini sağlar. Bu anlamda turizm sektörünün sunacağı alternatifler, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görür."


AA