Türk yatırımcılar Yunanistan'da özelleştirilecek sektörlerle ilgileniyor!

Türk yatırımcılar Yunanistan'da özelleştirilecek sektörlerle ilgileniyor! Türk yatırımcılar Yunanistan'da özelleştirilecek sektörlerle ilgileniyor!

Türk yatırımcıları, Yunanistan’da 50 milyar avroya özelleştirilecek sektörlerle yakından ilgileniyor. Karadeniz Kalkınma Bankası Başkanı Delikanlı, “Burada iş yapmayla ilgilenen firmaları yakından takip ediyoruz” dedi.


Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, 50 milyar avro özelleştirme hedefliyor. Türk yatırımcılar ise şimdiden Yunanistan'daki özelleştirmelere odaklandı. Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Dönem Başkanı İhsan Uğur Delikanlı, Banka'nın misyonunun üye ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Yunanistan'da özelleştirilmesi planlanan alanlara ilgiliyiz. Havaalanı ve enerji alanlarındaki özelleştirmeler Bankamız için öncelik oluşturuyor. Burada iş yapmayla ilgilenen firmaları yakından takip ediyoruz” dedi.


ÖNCELİK HAVAALANI VE ENERJİ

Yunanistan'da ekonomik krizden sonra birçok alanda özelleştirmeye gidileceğini anımsatan Delikanlı, Banka'nın bu alanlara ilgisi olduğunu aktardı. Delikanlı, özelleştirmelerde yer alacak firmaları yakından takip ettiklerini ve bu firmalara kredi finansmanı sağlamak istediklerini anlattı. Havaalanı ve enerji alanlarındaki özelleştirmelerin Banka için öncelik oluşturduğunu vurgulayan Delikanlı, şöyle devam etti: “Türkiye'nin dönem başkanlığında iddialı büyüme hedefleri koyduk. 2018'in temmuz ayında bitecek başkanlık sonuna kadar her yıl yüzde 7,5 büyüme hedefliyoruz. Banka'nın büyümesinde enerjiyi öncelikli alanlardan biri olarak görüyoruz. Son dönemde Türkiye'de jeotermal enerji projesine ve Azerbaycan'da Şah Deniz II projesine yatırım yaptık. Bu tür enerji yatırımlarımızı üye ülkelere dağıtmak istiyoruz.”


HEDEF YUNAN BANKALARI

Delikanlı, Banka'nın büyük hissedarlarından birinin Yunanistan olmasına ve merkezinin de burada bulunmasına rağmen ülkedeki yatırım portföyünün geniş olmadığını ve Yunanistan'daki mali krizden etkilenmediklerini belirterek şunları söyledi: “Diğer kalkınma bankalarından farkımız Yunanistan'ın bankacılık mevzuatına tabi olmamamız. Kurumumuza, Yunanistan kanununda muafiyet tanınmış bulunmakta. Bu, bize reyting veren şirketler tarafından da teyit edilmiş durumda. Yunanistan, yüzde 16,5 hisse ile büyük hissedarlardan biri. Doğal olarak Bankanın Yunanistan portföyünün daha fazla olması beklentisi var. Daha önceki dönemde Yunanistan'da bankacılık kriterlerine uygun çok fazla proje bulunmadığı için kredi portföyü çok fazla büyütülememiş ancakbankamızın misyonu üye ülkelerinin kalkınmasına katkıda bulunmak.”


Kalkınmaya pilot model olacağız

Delikanlı, Banka'nın daha da büyümesi ve yatırımlarını genişletebilmesi için firmaların ihtiyaç ve taleplerini anlayabilen, bu talepler doğrultusunda finansman şeklini oluşturabilen uzmanlarla çalışacaklarını anlattı. Kalkınma bankacılığında henüz bu noktaya gelinmediğine dikkati çeken Delikanlı, “Bizim hedefimiz pilot model oluşturmak. Biz, yerel para birimi ile kredi imkanı oluşturmayı ve firmaların ihtiyaçlarına göre kredi yapılandıracak uzmanlarla çalışmayı hedefliyoruz. Bu şekilde firmaların risklerinin azaltılabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.Yeni Şafak