09 / 12 / 2023

Türkiye gayrimenkul piyasası Asyalı yatırımcıların radarında!

Türkiye gayrimenkul piyasası Asyalı yatırımcıların radarında!

Türkiye gayrimenkul piyasası için yeni bir pazar oluşuyor. Çin ve diğer Asya pasifik ülkelerinin yapacakları yatırımın Körfez'e alternatif olması bekleniyor.Türkiye gayrimenkul sektörü için yeni bir pazar doğuyor. Yeni pazarı Körfez'e alternatif olması bekleniyor. Çin ve diğer Asya pasifik ülkeleri Türkiye gayrimenkul piyasasına ilgi göstermeye başladı.


İstanbul'da Arterium ve Nivo markasıyla proje üreten Cathay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz,  gayrimenkul satışında sezonun ilkbahar ve sonbahar olmak 6-7 ay olduğunu, sezon dışında kalan dönemlerde ise Körfez'de ve Avrupa'da Türkler'e yönelik tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.


Asya ve Pasifik gibi Uzakdoğu bölgelerinde de çalışmalarda bulunduklarını söyleyen Tuğsuz, "Güvenlik problemleri bittiğinde buradan gelecek alımlar Körfez bölgesine alternatif olabilir. Uzakdoğulular Türkiye'de birkaç firmayla görüşme halindeler. Çünkü bu pazarlarda ciddi bir sermaye piyasası var. Amerika'dan alım yapıyorlar. Yaptıkları alımlarla Avustralya gayrimenkul piyasasında fiyatları ciddi seviyelere çıkardılar" şeklinde konuştu.


Projelerinde yabancıya satışta bir denge istediklerini kaydeden Tuğsuz, "Nivo İstanbul'da projemizin yüzde 10'unu yabancıya sattık. Bunlar toplu alımlar yerine 1-2 daire alanlardır. Bunun da çok üzerine çıkmak istemiyoruz. Çünkü yaşayan proje olsun istiyoruz'' ifadelerini kullandı.


Oturumcuların kalmadığı zamanlarda bu dairelerin bakımını yaptıklarını vurgulayan Tuğsuz, " Belli bir bedel karşılığında kiracı bulma, kiracı sözleşmesi yapmak ve kira tahsilatı yapmak gibi hizmetleri bir paket halinde sunuyoruz. Böylece daireyi kiralamak için uğraşmayacak. Bunlar da satın alımları kolaylaştıran etken oluyor" dedi.


Mecidiyeköy'de 1991'de kurulan Cathay Grup'un ilk olarak yabancı firmalara danışmanlık hizmeti verdiğini, son 15 yıldan bu yana da bunun üzerine geliştirici rolünü eklediklerini açıklayan Tuğsuz, ağırlıkla Başakşehir bölgesinde çalışan şirketlerinin bu bölgede Arterium markasıyla 10'nun üzerinde proje gerçekleştirdiklerini belirtti.


Satın alma ya da kat karşılığı şeklinde 2018 ve 2019'da Nivo markasıyla Başakşehir, Topkapı-Davutpaşa ve Basınekpres'te yeni projeler hayata geçireceklerini ifade eden Tuğsuz, aşakşehir ve Basınekpres'e yapacakları projelere 2018'de başlayacaklarını söyledi.


Gelecek yıl içinde Almanya ve İngiltere'de projeler inşa edecelerini söyleyen Tuğsuz, "Bu projelerle ilgili araştırma çalışmaları yapıyoruz" açıklamasında bulundu.
Dünya

Geri Dön