Türkiye genelindeki konut satışındaki artış sevindirici!

Türkiye genelindeki konut satışındaki artış sevindirici!Muratpaşa Müteahhitler Derneği Başkanı Adnan Saraç, Türkiye genelindeki konut satışındaki artışın sevindirici olduğunu, Antalya’daki düşüşün ise dönemlik bir düşüş olduğunu düşündüklerini dile getirdi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı konut satışı rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, Antalya’da 2015’in Mart ayında 5 bin 921 konut satılırken, bu yıl Mart ayında yüzde 7,92’lik bir düşüş yaşanarak 5 bin 452 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışı rakamlarında yüzde 1’lik bir artış yaşanırken, kredili konut satışlarında ise yüzde 14,3’lük bir düşüş yaşandı. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Muratpaşa Müteahhitler Derneği Başkanı Adnan Saraç, Türkiye genelindeki konut satışındaki artışın sevindirici olduğunu, Antalya’daki düşüşün ise dönemlik bir düşüş olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Saraç, “Rakamlara baktığımızda yılbaşından bu yana ilk el konut satışlarının yükseldiğini görüyoruz.

 Vatandaşların yüzde 50’ye yakını sıfır dairelere yöneliyor. Kredili konut satışlarında yaşanan düşüşe rağmen bu yükseliş emlak piyasası için son derece önemli” dedi. Saraç, ayrıca Mart ayında Antalya’nın, yabancıya 360 konut satışıyla İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldığını ifade etti. 


Antalya Akdeniz Manşet