Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış sürdürülebilir değil!

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış sürdürülebilir değil!Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon "Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın uzun süre devam etmesi pek olası değil." açıklamasında bulundu.


Türkiye'deki konut fiyatları artışının sürdürülebilir olmadığını belirten kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, piyasanın yumuşak bir iniş yapacağı ihtimalini de paylaştı. 


Moody's tarafından yayımlanan raporda piyasa dinamikleri ve yasal düzenlemeler sayesinde ekonomide konut piyasası kaynaklı bir yavaşlamanın önüne geçileceğine dikkat çekildi.


Raporda, Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon'un "Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın uzun süre devam etmesi pek olası değil. Fiyatlar istikrar kazandığında veya gerilediğinde ise bankaların sağlıklı kredi verme alışkanlıkları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasanın yumuşak bir iniş yaşayacağını düşünüyoruz" denildi.


Raporda nüfus dinamikleri ve konut kredilerinin toplam kredilerde payının düşük olması nedeniyle Türkiye'de konut fiyatları kaynaklı kriz olasılığının ABD veya İspanya'dakinden daha düşük olduğu ifade edildi.    


Moody's, konut kredilerinin Türkiye'deki "en güvenilir" kredi tiplerinden biri olduğunu belirterek, bu kredilere dayanan varlık teminatlı menkul kıymet (VTMK) (covered bond) ihraçlarının artabileceğini de belirtti.


Dünya


Bu haber Yeniçağ Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's konut teminatlı tahvillerin Türkiye'deki en güvenli kredi enstrümanları arasında yer aldığını belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, "Türkiye'de konut teminatlı tahviller en güvenli kredi enstrümanları arasında yer alıyor, Türkiye'de artan konut fiyatları sürdürülebilir değil. 

Ancak piyasa ve denetim dinamikleri konut sektöründe (olası bir) sert düşüşü önlemeye yardımcı olacaktır" ifadelerine yer verildi. Moody's'in açıklamasında konut kredilerinin Türk bankalarının en güvenilir ve kredibilitesi en yüksek varlıkları olduğu belirtilirken, "Genç nüfusun güçlü konut talebi, harcanabilir kişisel gelir artışı, temkinli kredilendirme uygulamalarına ek olarak ekonomik büyüme ve düzeyli mevzuat, teminat gücünü destekliyor." ifadesi kullanıldı. 

Kriz riski az 

Öte yandan Moody's, konut kredilerine dair varlık klasmanının gelişmekte olan ekonomilere has bazı risklere maruz kalabileceğine de vurgu yaptı. Açıklamada, "Moody's güçlü borç verme uygulamaları, olumlu demografi ve bankacılık sistemindeki konut kredilerinin düşük ağırlığı, Türkiye'de ABD'de ya da İspanya'da görülene benzer bir krizin yaşanması riskini azaltıyor" değerlendirmesine yer verildi. Moody's'in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon ise "Türkiye'de konut fiyatlarının yükselme hızı uzun bir süre sürdürülebilir olmayabilir. Fakat fiyatlar dengelendiğinde ya da negatife döndüğünde, güçlü kredilendirme uygulamaları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasa yumuşak iniş yapabilir" dedi. 

Bu arada, Tüm inşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili Deniz Karataş, Merkez Bankasının faiz indirimlerine rağmen bankaların kredide yüksek faiz uygulamasını devam ettirmesinin konut satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Karataş, yazılı açıklamasında, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün ve ona bağlı 250 alt sektörün gözünün, konut kredisi faiz oranlarının indirilmesi için bankalarda olduğunu kaydetti. 

Devletin elini taşın altına koyduğu noktada, bankaların da parmaklarını taşın altına koymalarını beklediklerini ifade eden Karataş, "Gayrimenkul sektöründe yaşanan senetli ev satışları artmıştır ve risklidir, karşılıksız çıkması halinde yatırımı ve yapımı engeller, herkes zarar görür. Mortgage sistemi tamamen faizlerin düşüklüğü ve istikrarlı seyrine dayalı bir sistemdir. Bankaların işini de bize yaptırtmasınlar" değerlendirmesinde bulundu. 


Yeniçağ