Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ve en fazla düştüğü ülkeleri açıkladı. 58 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye yüzde 14.9’luk yükselişle ikinci sırada yer aldı.


Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ve en fazla düştüğü ülkeleri açıkladı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2020 yılı 4'üncü çeyrek verilerine göre 2020'nin aynı dönemine göre ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke yüzde 17.1 ile Lüksemburg olarak kaydedildi.

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

58 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye yüzde 14.9’luk yükselişle ikinci, Yeni Zelanda ise yüzde 13’lük artışla üçüncü sıraya yerleşti. 

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

Almanya’da yüzde 8.7 Avusturya’da yüzde 8.8 ve Portekiz’de yüzde 9 yükseliş yaşanırken, ev fiyatlarının en çok düştüğü ülke yüzde 4.4 ile Birleşik Arap Emirlikleri olarak kaydedildi. 3.5’lik düşüşle Hindistan BAE’yi izledi. 

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

KREDİ BÜYÜMESİNDE BİRİNCİ OLDUK

Türkiye’de ev fiyatlarının söz konusu dönemde artmasının sebebi düşük faiz kampanyasıyla kredi büyümesinin yükselişi oldu. 

Kamu bankaları öncülüğünde tarihi dip seviyelere düşürülen konut kredisi faiz oranları talebi canlandırdı ve fiyatların yükselmesine neden oldu. 

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

Bu durum IMF verilerini de etkiledi. 2020'de, 55 ülke arasında reel konut kredisi büyümesinde Türkiye yüzde 15.3’lük yükselişle birinci sırada oldu. Rusya yüzde 13 ile ikinci, Sırbistan yüzde 11.1 ile üçüncü sıraya yerleşti. Kredi büyümesinin en çok ülke ise yüzde 6’lık düşüşle İrlanda olarak kaydedildi. 

SON 20 YILIN REKORU

IMF Küresel Konut Fiyat Endeksi 2020 yılı 4'üncü çeyrek itibariyle tarihinin en yüksek seviyesini gördü. 2000'in 100 olarak kabul edildiği endeks, 2020’un dördüncü çeyreğinde 167.2’yi gördü ve rekora imza attı. 

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

Ev fiyatları Rusya’da yüzde 9.1, Kanada’da yüzde 10.7, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 7.8, Fransa’da yüzde 6, İngiltere’de yüzde 5.9, Çin’de ise yüzde 2.2 yükseldi.

Türkiye'de konut fiyat artışında hangi şehir zirvede?

Türkiye konut fiyat artışında zirvede!