09 / 08 / 2022

Türkiye Otobüsçüler Konseyi'nden arazi tahsisi açıklaması!

Türkiye Otobüsçüler Konseyi'nden arazi tahsisi açıklaması!

Türkiye Otobüsçüler Konseyi, sektörün İstanbul Anadolu Yakası'ndaki otogar ihtiyacını karşılayacak çözüme yaklaşıldığını dile getirdi. Türkiye Otobüsçüler Konseyi arazi tahsisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan basın açıklamasında, sektörün sorunları için çözüme yaklaşıldığı vurgulanarak, esnafların başka yollara sapmaları durumunda mağduriyetlerin yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Harem Otogarı'nın, konumu ve fiziki yetersizliği sebebiyle uzun süredir sektörün ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunun altı çizilen açıklamada, "Bu nedenle firmalarımızın büyük bir bölümü, Doğu Ataşehir, Dudullu ve Samandra bölgelerinde, yüksek işletme giderlerine neden olan özel terminallerini yaparak işletmek zorunda kalmıştır. Mahalle aralarında, akan trafik içindeki bu terminaller, yolcular ve Otobüsçüler için eziyete ve maliyete neden olurken trafik açısından da problemler yaratmaktadır." diye konuştu.

Uzun süredir çözülemeyen bu sorunun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kullanılma zorunluluğu sebebiyle daha da önem kazandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Otobüsçüler Konseyi olarak bu sorunu çözümü için İBB nezdindeki çalışmalarla alternatif alanlar belirlenmiş ve söz konusu alanların tahsisi konusunda, Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşme sonucunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koordinatörlüğünde sürdürülmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtköy Viaport bölgesinde belirlenen, 100 dönümün üzerinde olmak kaydı ile 3 adet parselden 1 tanesi sektörümüze tahsis edilmek üzere görüşmeler sonlandırılmak üzeredir.

Arazi tahsisi konusunda, Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve proje konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilmiştir. Yasal olarak otogarları yapmak, yaptırmak, işletmek ve/veya işlettirme yetkisi büyükşehir belediyesindedir. Bu çalışmalar büyükşehir belediyesi ile koordinasyon içinde yürütülmektedir."

Türkiye Otobüsçüler Konseyi nden arazi tahsisi açıklaması!

- "Mağduriyetleri önlemek ve sizleri bilgilendirmek amacıyla bu açıklama yapılmıştır"

Açıklamada, son günlerde Anadolu yakasında, sektör mensuplarının bilgisi dışında ve Büyükşehir Belediyesi'nin onayı olmaksızın, bir grup tarafından Harem Otogarı yapmak üzere çalışma yapıldığı bilgisi aktarılarak, "Proje sahipleri çeşitli saiklerle bizimle temasa geçmek istediklerinde, yetersiz bir alanda, Büyükşehir Belediyesi'nin onayı alınmadan, 125 milyon TL yatırım bedeli olan, şahıs arsası üzerinde yapılacak otogarın, yapım ve işletim modeli ve projesi için Harem'deki bazı esnaf arkadaşlarımız dışında, sektör görüşü alınmamış olduğu için destek olamayacağımız bildirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

"Harem Otogarı olarak Park Group tarafından planlanan özel otogar alanı Tuzla Orhanlı 7122 ada 5 parsel sayılı taşınmaz 32.773 metrekare olup, sektörün ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalacağı kesindir. Anadolu yakasında bizim yapmayı planladığımız otogar projesinde, Harem esnafı dahil tüm sektör paydaşlarının hakları korunacaktır.

Yaklaşık 25 yıldır çözüm bekleyen bu sorunumuz için yukarıda ifade ettiğimiz girişimlerimiz ve bilgimiz dışındaki bu çalışmalara Türkiye Otobüsçüler Konseyi olarak destek vermediğimizi ve vermeyeceğimizi herkesin bilmesi ve yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek ve sizleri bilgilendirmek amacıyla bu açıklama yapılmıştır."

İstanbul Otogarı'nda kiralama dönemi başladı!