13 / 08 / 2022

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün restore ettiği El Bab Ulu Camii açıldı!

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün restore ettiği El Bab Ulu Camii açıldı!

Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu bitirilen El Bab Ulu Camii bugün açıldı. Bab Yerel Meclisi Üyesi Mahmud Akil, "Türk halkına tarihi mirasımıza sahip çıktığı için teşekkür ederiz" dedi...Suriye'de bulunan El Bab Ulu Camii, 2016-2017 yıllarında DEAŞ tarafından bombalanmıştı. Eser ağı hasar aldı ve restorasyonu Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmişti. El Bab Ulu Camii, bugün açıldı. Restore çalışmaları yaklaşık 1,5 sene sürdü ve tadilat çalışmalarında caminin kubbeleri, sütunları, minaresi ve duvarları aslına uygun olarak restore edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 milyon lira harcanarak restore edilen El Bab Ulu Camisi'nde kılınan ilk cuma namazına halk büyük ilgi gösterdi.

İlçe merkezinde "El-Camiu'l-Kebir" olarak bilinen tarihi camiye ayrıca güvenlik kamerası, ısıtma cihazları, ışıklandırma ve ses sistemi yerleştirilirken, halılar da turkuaz renginde döşendi.

Bab Yerel Meclisi Üyesi Mahmud Akil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Restorasyon çalışmalarından sonra Bab halkı olarak ilk cuma namazını kıldık. Türkiye'ye ve Türk halkına tarihi mirasımıza sahip çıktığı için teşekkür ederiz." diye konuştu.

Cuma namazına katılan ilçe vatandaşlarından Abdullah Yusuf, camiyi restore eden Türkiye'ye çok teşekkür ettiklerini söyledi.

-El Bab Ulu Camisi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan İslam Ansiklopedisi'nde "El-Camiu'l-Kebir"in büyük programlı bir Selçuklu (XII. yüzyıl) eseri olduğu ve Memlükler döneminde (744/1343) yenilendiği belirtliyor.

Ulu Cami, Bab şehrinden gelen caddenin bitiminde bulunuyor. Minarenin üstünde 533 tarihli bazı harfleri silinmiş bir nakış yer alıyor.

Osmanlılar döneminde de onarılan caminin giriş kapısında 1903 yazan II. Abdülhamit Han'ın tuğrasıyla bir yazı yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon çalışması ile cami, orijinaline uygun ve özgün nitelikleri korunarak restore edildi.

Suriye'deki El Bab Ulu Camii 15 milyon TL'ye restore edildi!