Türkiye'de hidroelektrik yatırımları hızlandı!

Türkiye'de hidroelektrik yatırımları hızlandı!Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınarak enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için hızlandırılan hidroelektrik enerji yatırımları çerçevesinde doğalgaz ithalatından yılda 11 milyar lira tasarruf sağlandı.


Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınarak enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için hızlandırılan hidroelektrik enerji yatırımları çerçevesinde doğalgaz ithalatından yılda 11 milyar lira tasarruf sağlandı. 

Halen 65'i DSÎ tarafından yapılan toplam 488 adet hidroelektrik enerji santrali işletmede bulunurken bu santrallerin toplam kurulu gücü 23 bin 525 MW'a ulaştı. 144 adet HES projesinin inşaatı ise devam ediyor. Hidroelektrik enerji üretim kapasitesi ise 82.5 milyar kilovatt saate yükseldi. Bu tesislerde üretilen hidroelektrik enerji sayesinde doğalgaz ithalatından yılda 11 milyar lira tasarruf edildiği kaydedildi. 

Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren Su Kullanım Hakkı Anlaşma Yönetmeliği sonrası özel sektör yatırımları hız kazanırken, bu tarihten itibaren 8 bin 825 MW toplam kurulu gücünde 347 adet tesis özel sektör tarafından devreye alındı. 6 bin 228 MW toplam kurulu gücündeki 140 adet tesisin inşaatı ise devam etmekte. 


DSİ ile Su Kullanım Hakkı Anlaşması imzalanan ve işlemleri devam eden 850 adet projenin toplam kurulu gücü ise 22 bin 297 MW olarak belirlendi. Özel sektörün yapacağı yatırım miktarının 60 milyar dolar civarında olduğu hesaplandı. 

Ayrıca planlama işlemleri devam eden hidrolik enerji projeleri ile hidroelektrik potansiyelinin tamamının 2023 yılına kadar geliştirilip kurulu gücün 50 bin MW, enerji üretim kapasitesinin ise 168.1 milyar kilovatsaate çıkarılması hedefleniyor.