Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için!

Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için! Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için!

EVA Gayrimenkul Değerleme verilerine göre, 2019'da  yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarınının yüzde 35’ini vatandaşlık ediniminin oluşturduğu kaydedildi...


EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, 2019'da yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 35’ini vatandaşlık edinimi oluşturdu. Ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancıların konut yatırımlarında Konya ilk sırada yer alırken, megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü ilçeleri ilk sıralarda yer aldı.

Geçen yıl Türkiye’de yapılan 10 milyon 871 bin 131 metrekarelik gayrimenkul yatırımının yüzde 35’inin vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı konutların, toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazından yaklaşık yüzde 15’nin de İstanbul’dan edinildiği kaydedildi. Yabancıların 2019 yılındaki tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke sıralamasında ilk sırada Mısır yer aldı. Mısır’ı, İran, Irak, Filistin, Katar, Çin, Yemen, Afganistan, Ürdün ile İsrail takip etti.

KONYA İLK SIRADA

Yabancıların, 2019 yılında vatandaşlık için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il Konya oldu. Konya’yı, İstanbul, Afyonkarahisar, Manisa, Karaman, Bilecik, Bolu,Tekirdağ, Antalya ve Kocaeli izledi.

İSTANBUL’DAKİ YATIRIMLARIN DA YÜZDE 41’İ VATANDAŞLIK EDİNİMİ İÇİN

Gözde şehir İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 1 milyon 425 bin 812 metrekare oldu. Bu yatırımın da, yaklaşık yüzde 41’inin vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. Yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı Irak aldı. Bu ülkeyi, İran, Afganistan, Yemen, Ürdün, Libya, Filistin, Mısır, Çin, Almanya ile İsrail takip etti. Yabancıların geçen yılki vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Esenyurt, Silivri, Şile, Sarıyer, Küçükçekmece, Arnavutköy ve Bağcılar takip etti.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

Gayrimenkul yatırımında Türkiye'yi en çok Mısır tercih etti!